منوی اصلی

مقالات

عاشورا

شب عاشورا

شب عاشورا شده است. دشت پر از سکوت است. امام حسین (ع) از خیمه بیرون می آید به آسمان نگاه می کند و اشعاری با خود زمزمه می کند که بوی مصیبت می دهد: یا دهر اف لک...
گریه برای امام حسین(ع)

فضیلت گریه برای امام حسین علیه السلام (مجموعه مقالات، کلیپ، پاورپوینت)

آیت‌الله بهجت می‌گفت: اگر من در عمرم 50 سال مراسم عزداری برای امام حسین (ع) گرفتم، کم است و بعد از من شما باز هم برایم مراسم روضه اباعبدلله (ع) را برپا کنید.

 زندگینامه اسیران کربلا: حضرت زنیب سلام الله علیها

زندگینامه حضرت زنیب سلام الله علیها

حضرت زينب (س) روز پنجم جمادى الاولى سال پنجم يا ششم هجرى ديده به جهان گشود. در محرم سال 61 هجری ایشان حدوداً55 سال سن داشتند.

چرا امام حسین (ع) خانواده اش را همراه خود به کربلا برد؟

چرا امام حسین (ع) خانواده اش را همراه خود به کربلا برد؟

چرا امام حسین (ع) با وجودیکه می­داند به شهادت خواهد رسید و خانواده اش اسیر خواهند شد، خانواده خود را به همراه خود به صحرای کربلا می برد؟

محرم در کلام حضرت امام (ره)

محرم در کلام امام خمینی (ره)

محرم ماهی است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.

عبرتهای عاشورایی: سلیمان بن صرد خزائی (پوستر)

عبرتهای عاشورایی: سلیمان بن صرد خزائی (پوستر)

عبرتی از ماجرای سلیمان بن صرد خزائی (در قالب پوستر و پاورپوینت)

امام حسین علیه السلام در نظر شخصیت های مهم جهان

امام حسین علیه السلام در میان صاحب نظران در همه ادیان دارای ارزش والائی است نوشته حاضر گذری است به بیانات بزرگان جهان در خصوص این رهبر بزرگ و الهی .

سخنی درباره تعداد شهدای کربلا

تعداد و اسامی شهدای کربلا

فهرست 155 نفره شهدای کربلا در دانشنامه امام حسین علیه السلام

سلام های زیارت عاشورا

سلام های زیارت عاشورا بیانگر حقیقت و شخصیت والا مقام امام حسین (علیه السلام) می باشند؛ توجه به معنای این سلام ها، عظمت و شدت مصیبت حادثه کربلا را بیشتر جلوه گری می کند.

عزاداری امام حسین ع

تاریخ عزاداری و عزای تاریخی

امام باقر علیه السلام به منظور عزاداری بر جدّشان، مجلس تشکیل می دادند و از کمیت خواستند تا اشعاری در این باره بخواند. ...

شب عاشورا

امشبی را شه دین در حرمش مهمان است

عبرت از عاشورا: هرثمة بن ابی مسلم

جاماندگان کربلا: هرثمة بن ابی مسلم

مال و فرزند امانت الهی است در دست انسان تا سکوی پرواز انسان به قله بندگی شود اما همین محبت فرزند آزمون دیگری بود که برخی را زمین گیر نمود تا نتوانند با امامشان آسمانی شوند.

جاماندگان کربلا: عبیدالله بن حر جعفی

«یابن رسول الله، اگر به یاری تو آیم، همان اول کار، پیش روی تو کشته می‌شوم، و نفس من به مرگ راضی نیست، ولی این اسب مرا بگیر

کوفیان

دنیا دوستی مردم کوفه

«مردم بندگان دنیایند و دین لقلقه زبان آنهاست. تا هنگامی که به دنبال دین می روند که معیشت آنان برقرار باشد، اما زمانی که به بلا آزموده شوند تعداد دینداران اندک خواهد شد»

طرماح بن عدی

جاماندگان کربلا: طرماح بن عدی طائی

ماجرای تعلل طرماح بن عدی طائی در یاری امام حسین علیه السلام 

عمر سعد

زشت ترین تجارت تاریخ

او خوب می دانست با چه شخصیتی می جنگد اما آنچنان شیفته ریاست بود که برای به آغوش کشیدنش بار سنگین ترین گناه تاریخ را به جان پذیرفت.

عبرت از عاشورا: ضحاک بن عبدالله مشرقی

مردی که ظهر عاشورا امام حسین (ع) را تنها گذاشت

نماز ظهر را هم با امام به جای آورد. اما هنگامی که پیکر یاران امام حسین (ع) را بر زمین دید. خدمت امام حسین (ع) آمد و گفت: «ای فرزند رسول خدا! به خاطر دارید که بین من و شما چه شرطی بود؟

عمر سعد

عبرت از زندگی عمر سعد

او خوب می دانست با چه شخصیتی می جنگد اما آنچنان شیفته ریاست بود که برای به آغوش کشیدنش بار سنگین ترین گناه تاریخ را به جان پذیرفت.

جاماندگان کربلا

مردی که ظهر عاشورا امام حسین (ع) را تنها گذاشت

افرادی که دلهایشان تسلیم نبود در نقطه ای از مسیر، راه خودشان را از امام حسین (ع) جدا نمودند. برخی در مدینه جا ماندند. برخی دیگر در میانه راه کربلا و عده ای در شب عاشورا بازگشتند.

چگونه با قافله امام حسین (ع) همراه شویم؟

کربلا با عافیت طلبی بیگانه است و عافیت طلبان هرگز قدم به کربلا نگذاشتند. تشنگان دنیا نیز که محبت دنیا کر و کورشان کرده بود در چاه ابن زیاد افتادند. 

ماه محرم

سلام ما به محرم

آماده میشویم دو رکعت عزا کنیم
حی علی العزا، که قیامی به پا کنیم

عاشورا

ضعف‌های خواص عصر امام حسین (ع)

گفتگو با حجت‌الاسلام دکتر حامد منتظری مقدم، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌ رحمة‌الله‌علیه درباره‌ی علل و چگونگی انحراف در جامعه‌ی اسلامی

واقعه کربلا

زیانکاران واقعه کربلا

دقت در زندگی هر یک از زیانکاران در جریان حماسه کربلا، ما را به نقطه های آغازین سقوط حیات ایشان رهنمون و فرجام سوء ردکنندگان دعوت امام را مبرهن می سازد.

پیام تسلیت فرا رسیدن ماه محرم

 

 

عاقبت قاتلین امام حسین علیه السلام

طبق نقل بعضی از مقاتل، سرنوشت شوم قاتلین و معاندین امام و اهل بیت ایشان به قرار زیر است: ...

کتاب سفری از عاشورا تا اربعین

کتاب سفری از عاشورا تا اربعین

عبدالله مستحسن در این کتاب موضوع عاشورا را از ابعاد و زوایای تاریخی، اعتقادی و عرفانی مورد مطالعه و پژوهش قرار داده است.

امام حسین علیه السلام

عوامل قداست و جاودانگی قیام عاشورا

نهضت‏ ها در برخى از عوامل مشترک بوده و در برخى اصول و عوامل تفاوت دارند. قیام امام حسین به رغم این که یک حادثه تاریخى است، اما از برخى مؤلفه ‏ها و ویژگى‏ ها برخوردار است که آن را از سایر نهضت‏ ها متمایز کرده و آن را جاودانه و مقدس گردانیده است.

سخنان رهبری با موضوع درسهای عاشورا

درسی از عاشورا: فداکاري و بصيرت، لازمه ي دفاع از دين

عاشورا پيام ها و درس هايي دارد. عاشورا درس مي دهد که بايد براي حفظ دين فداکاري کرد. در راه قرآن بايد از همه چيز گذشت. ...

سخنان امام حسین

سخنان تکان دهنده امام حسین در بامداد عاشورا

حسين بن على عليه السلام سخنورى توانا بود. او در خانه وحى كه فرشتگان آسمان و پيشاپيش آنان پيام‏ آور وحى در آمد و شد بودند، پرورده شد.

بررسي تحليلي انگيزه هاي قيام امام حسين (ع) از بُعد كلامي شيعه

در اين مقاله ، به طور خلاصه چهار نظريه ي تحليلي (تعبد، انقلاب، دفاع، اصلاح) درباره قيام عاشورا ارائه و مورد بحث قرار خواهد گرفت

صفحه‌ها