منوی اصلی

چرا مردم مدینه در قبال کشته شدن دختر رسول خدا (ص) توسط عمر سکوت کردند؟

چرا مردم مدینه در قبال کشته شدن دختر رسول خدا (ص) توسط عمر سکوت کردند؟

شبهه 

چرا مردم مدینه در قبال کشته شدن دختر رسول خدا «صلی الله علیه و آله» توسط عمر سکوت کرده و هیچ اقدامی نکردند؟

پاسخ 

تذکر: در پاسخ به این شبهه تنها منابع اهل سنت استفاده شده است.

     أ. آیا بنی هاشم و همه کسانی که به ماجرای سقیفه و حوادث آن روزها اعتراض کرده و در خانه حضرت فاطمه زهرا «سلام الله علیها» جمع شده و از بیعت با ابوبکر امتناع کرده اند، از اهالی مدینه محسوب نمی شوند؟
     ب. آیا رسول خدا «صلی الله علیه و آله» اهالی مدینه را معیار شناخت حق و باطل معرفی کرده بود و یا حضرت علی «علیه السلام» را؟
اگر رفتار و عملکرد مردم مدینه معیار شناخت حق و باطل است پس کشتن خلیفه سوم، تعرض و دست کشیدن به باسن همسرش نائله،[1] شرکت نکردن در تشییع جنازه خلیفه، ممانعت از دفن شدن وی در قبرستان مسلمانان، دفن کردن خلیفه در قبرستان یهودیان و ... مباح و جایز بوده و قاتلین خلیفه نه تنها مقصر و معصیت کار نیستند؛ بلکه مستحق پاداش الهی نیز می باشند و از آنان باید تقدیر و تشکر شود؛ زیرا مردم مدینه هنگام کشته شدن عثمان نیز سکوت کرده و هیچ اقدامی نکردند.
اگر رفتار و عملکرد مردم مدینه معیار شناخت حق و باطل باشد پس یزید در حمله به مدینه و کشتن صحابه و مباح کردن خون و ناموس مسلمانان مقصر نیست و مرتکب هیچ گناهی نشده است! چون مردم مدینه در مقابل عمل یزید عکس العمل خاصی از خود نشان نداده و هیچ اقدامی نکرده اند.

[1]) «فغمز أوراکها و قال: إنّها لکبیرة المجیزة». تاریخ طبری، ج 2، ص 676، حوادث سال 35 هجری.


منبع: پاسخ به چند شبهه فاطمی؛ نجم الدین طبسی

 

افزودن دیدگاه جدید