منوی اصلی

معرفی نرم افزار «ثارالله»

معرفی نرم افزار «ثارالله»

«ثارالله» چکیده‌ای از چهارده جلد دانشنامه امام حسین(ع) در قالب نرم‌افزار است که ویژگی‌هایی نظیر تصویرسازی 120 رویداد مستند از زندگی امام از ولادت تا بعد از شهادت و تولید انیمیشن برای نمایش رخدادها را شامل می‌شود.
نرم‌افزار «ثارالله» به عنوان اولین اثر عمومی چندرسانه‌ای مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با هدف عمومی‌سازی اثر ارزشمند دانشنامه امام حسین(ع) بر‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ پایه قرآن حدیث و تاریخ است. در این اثر، مستندات علمی و تاریخی با جلوه‌های ویژه نرم‌افزاری درآمیخته شده است.
برای شناخت بهتر این نرم‌افزار ابتدا در نگاهی اجمالی به دانشنامه امام حسین(ع) می‌پردازیم:
دانشنامه امام حسین(ع) بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ از ۱۵ بخش و ۱۳۷ فصل تشکیل شده است. در این دانشنامه با عناوینی نظیر زندگی خانوادگی امام حسین(ع)، فضیلت‌ها و ویژگی‌های امام حسین(ع)، دلایل امامت امام حسین(ع) و فرزندانش، پیشگویی درباره شهادت امام حسین(ع)، وقایع شهادت امام حسین(ع)، بازتاب شهادت ایشان و یارانش نقش داشتند، پرداخته شده است.
در واقع نرم‌افزار «ثارالله» چکیده‌ای از ۱۴ جلد دانشنامه امام حسین(ع) در قالب چندرسانه‌ای است که می‌توان به ویژگی‌هایی نظیر تصویرسازی ۱۲۰ رویداد مستند از زندگی امام از ولادت تا بعد از شهادت، تولید انیمیشن دو و سه بعدی برای نمایش رخدادها و ارائه اطلس عاشورا در قالب دیجیتال سه بعدی و گویا برای نمایش مسیر حرکت کاروان حسینی اشاره کرد.

شرح لحظه لحظه واقعه عاشورا 

نرم‌افزار «ثارالله» دارای ۹ بخش اصلی: ۱-پنجمین خورشید، ۲ـ مسیر سرخ، ۳ـ روز واقعه، ۴ـ از کربلا تا مدینه، ۵ـ زندگی به سبک حسینی(ع)،۶- حکمت‌های حسینی، ۷ـ عبرت‌های حسینی، ۸ـ گنجینه، ۹ـ باز این چه شورش است؟
محور چهار بخش ابتدایی، امام حسین شناسی و روایت‌گری واقعه عظیم عاشورا است و در چهار بخش دوم، راهکار حسینی زیستن ارائه شده است.
در این اثر ایرج رضایی رخدادها را نقل کرده و در صفحه اصلی نیز یک نقشه جامع از بخش‌های ۹گانه نرم‌افزار نمایان می‌شود که به واسطه آن می‌توان به هر جای نرم افزار سفر کرد.
این نرم افزار در مهرماه 1393 با حضور آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در قم رونمایی شد.
 
منبع:
 
 

 

افزودن دیدگاه جدید