منوی اصلی

پیام غدیر به زبان ساده

پیام غدیر به زبان ساده

هرکدام از انبیاء الهی  آموزه هایی برای مردم آورده اند و در زمان حیاتشان محور و مرجع اجرای این آموزه ها در بین مردم بوده اند. مردمی که با این پیامبران ایمان می آوردند پاسخ پرسشهای خودشان را از آنها می گرفتند و هرگاه اختلافی پیدا می کردند به آنها مراجعه می کردند تا میانشان بر اساس آموزه های وحیانی داوری نماید. علم و حکمت را از آنها می آموختند و... لیکن سنت خداوند بر این است که همه انسانها دیر یا زود طعم مرگ را بچشند و پیامبران هم از این قاعده مستثنا نبودند اما با رفتن آنها چه کسی باید مرجعیت دینی و اجتماعی را در میان پیروان آنها به عهده گیرد. پاسخ پرسشهای مردم درباره دینشان را چه کسی باید بدهد چه کسی بر اساس اموزه های آن پیامبر میان آنها داوری کند؟ اگر حکومتی تشکیل شده است چه کسی حاکم بعد از آن پیامبر باشد؟ خلاصه اینکه زمام امور دین به دست چه کسی باشد؟

پاسخ این است که هر پیامبری دارای یک یا چند وصی بوده است. وصی هر پیامبر نزدیکترین فرد به آن پیامبر از هر نظر است.  وصی با علم و آگاهی و توانی که دارد بعد از پیامبر سکان دین و دنیای مردم را به دست می گیرد. خلاصه اینکه « لكلّ نبيّ وصيّ  و وارث »  (تاريخ مدينة دمشق ، ج 42 ص 392)

وصی حضرت آدم شیث (ع) بوده است

وصی حضرت عیسی (ع)  شمعون (ع) بوده

وصی حضرت موسی هارون (ع) بوده است 

غدیر واقعه ای بود که در آن پیامبر اسلام علی (ع) را به عنوان  وصی و جانشین خودش به مسلمانان معرفی نمود. تا علی (ع) برای رسول خدا (ص) مثل هارون (ع) باشد نسبت به موسی (ع). پیش از غدیر پیامبر بارها فرموده بود: «انت منّی بمنزلة هارون (ع) من موسى إلّاأنّه لا نبی بعدی»؛ تو براى من همانند هارون براى موسى هستى، جز آن كه بعد از من پيامبرى نخواهد بود (صحیح مسلم/کتاب فضائل الصحابه/باب 4/حدیث 2404/ص1041)

 مگر هارون (ع) خلیفه و جانشین موسی (ع) نبود؟ «...قالَ مُوسى‏ لِأَخیهِ هارون اخْلُفْنی‏ فی‏ قَوْمی‏...»؛ موسى به برادرش هارون (ع) گفت: «جانشین من در میان قومم باش‏» (سوره اعراف/142)

در واقعه غدیر خداوند هارون زمان  را به عنوان خلیفه و جانشین موسی  زمان قرار داد تا بعد از او سکان جامعه اسلامی به دست او باشد. حکومت اسلامی که به دست پیامبر ایجاد شده بود راه خودش را به درستی بپیماید و همچنین مرجعیت دینی مردم مشخص باشد تا نه در سیاست و نه در دینداری دچار اختلاف و تفرقه نشوند. 

نادیده گرفتن پیام غدیر به سرعت جامعه را دچار چند دستگی و اختلاف نمود. و این اختلاف تا امروز از جامعه مسلمانان قربانی می گیرد. امروز وضعیت جهان اسلام بسیار اسفناک شده است. عالمان دین در گوشه و کنار جهان یکدیگر را تکفیر می کنند و جاهلان به دنبال فتوای آنها قرآن به دست می گیرند و خود را میان مسلمانان دیگر منفجر می کنند. حاکمان برای نابودی هم کیشان مسلمانشان در بلادی دیگر با یهودیان که دشمن ترین مردم نسبت به دین خدا هستند دست دوستی می دهد. مسلمانان که یک روز با اخلاص در صفوف متحد با دشمنان خدا می جنگیدند با گذشت زمان روبروی هم ایستادند و یکدیگر را به خاک و خون کشیدند و می کشند. غدیر آمده بود تا چنین نشود. 

افزودن دیدگاه جدید