منوی اصلی

داستانهای علما: میرفندرسکی و ذکرالله در کنیسه (+عکس نوشته)

داستانهای علما: میرفندرسکی و ذکرالله در کنیسه (+عکس نوشته)

نقل است که میرزا ابوالقاسم فندرسکی در ایام سیاحت به یکی از ولایات کفار رسید و با اهل آنجا در هر موضوعی گفتگو و بحث نمود.

روزی جمعی از اهل آن ولایت گفتند: از جمله اموری که دلیل بر حقانیت دین ما و بطلان دین شماست این است که بعضی معابد و کلیساهای ما قریب به دو هزار یا سه هزار است که بنا شده و هیچ اثر خرابی و سستی در آنها راه نیافته ولی اکثر مساجد شما به صد سال نمی ‏رسد که خراب می ‏شود نظر بر اینکه حقیقت هر چیزی حافظ آن است پس مذهب ما بر حق است!

سید در جواب گفت:

که بقای معابد شما و خراب شدن معابد ما نه باین سبب است بلکه به جهت آنست که در مساجد ما عبادت صحیح بجا آورده می‏ شود و طاعت پروردگار در آنجامی شود و نام پروردگار عظیم در آنجا ذکر می‏ شود بناء طاقت تحمل آن را ندارد و به این جهت خراب می‏ شود و اما معابد شما باقی می‏ ماند و اگر عبادت ما در معابد شما انجام و ذکر خدای ما در معابد شما شود لحظه ‏ای طاقت تحمل نمی ‏آورد و خراب می‏ شود.

کفار گفتند: امتحان این کار بسیار آسان است اگر شما راست می‏ گوئید بیائید در یکی از معابد ما عبادت کنید و نام خدای خود را ببرید تا صدق و کذب حرف شما معلوم شود.

سید قبول نمود توکل بر خدا نموده و متوسل به ارواح طیبه ائمه معصومین علهیم السلام شد وضو ساخت و رفت در کنیسه اعظم ایشان که آن را در نهایت استحکام ساخته بودند و قریب سه هزار سال بوده بنا شده و هیچ گونه اثر خرابی نداشت. جمع کثیری در آنجا به نظاره آمده بودند. سید بعد از داخل شدن اذان و اقامه گفته مشغول نماز شد و بعد از نیت یک مرتبه دستها را بلند کرده و به آوازه گفت: الله اکبر و از کنیسه بیرون دوید. فی الفور سقف کنیسه فرود آمده دیوارهای آن بر هم ریختند. (خزائن نراقی، ص21)

____________________________________

منبع: مردان علم در میدان عمل، سید نعمت الله حسینی، دفتر انتشارات اسلامی(وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم)، جلد 1.

افزودن دیدگاه جدید