منوی اصلی

امام حسین و قرآن : اهل‏بيت، برگزيدگان الهى در قرآن

امام حسین و قرآن : اهل‏بيت، برگزيدگان الهى در قرآن


قلب اولیاء خدا تجلیگاه آیات قرآن و همه شئون حیات  ایشان  آیینه تمام نمای آیات الهی است. امام حسین علیه السلام, آن حجت آسمانی و قرآن ناطق, هر لحظه از حیات با برکتش تصویری از آیات قرآن بود. حسین ابن علی چنان زیست که اگر تاریخ زندگیش را چون صفحاتی گرد هم آریم چیزی جز قرآن کریم فرا هم نیاید. در نوشتار پیش رو آیه ای از قرآن را در آیینه حیات او به نظاره می نشینیم:


قرآن کریم می فرماید:

«إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَنُوحاً وَآلَ إِبْراهِيمَ وَآلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ* ذُرِّيَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ». «آل عمران/33و34»

تحقيقاً خداوند، آدم و نوح و آل ابراهيم و آل عمران را بر جهانيان برگزيد و انتخاب فرمود. آنان ذريه و دودمانى بودند كه بعضى از بعض ديگر به وجود آمدند و خداوند، شنواى دانا است.

آيه نخست، به وضوح دلالت مى‏ كند بر اين كه خداوند براى اين بزرگواران، فضيلت و مزيت قائل است و هر يك از آنان ويژگى‏هايى داشته‏اند كه موجب شده است خداوند بزرگ و حكيم، آنان را از ميان مردم انتخاب كند.
از امام صادق عليه السلام نقل شده است كه:
محمد بن اشعث بن قيس كندى- لعنه اللَّه- به امام حسين عليه السلام گفت: اى حسين بن فاطمه! چه حرمت و احترامى براى تو از رسول خدا صلى الله عليه و آله است كه براى غير تو نيست؟ حضرت اين آيه را قرائت فرمود: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَنُوحاً وَآلَ إِبْراهِيمَ وَآلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمِينَ* ذُرِّيَّةً بَعْضُها مِنْ بَعْضٍ ...
آن‏گاه فرمود: «و اللَّه كه محمد از آل ابراهيم است و تحقيقاً عترت هدايت كننده، از آل محمد هستند». «تفسير صافى، ج 1، ص 256»
امام حسين عليه السلام در پاسخ اين سؤال محمد بن اشعث كه چه حرمتى براى شما است كه ديگران ندارند، پس از قرائت آيه ياد شده، توضيح مى‏دهد كه محمد از آل ابراهيم‏ است- كه خداوند انتخاب كرده و اختيار فرموده است- و با اين آيه، به اثبات رساند كه ما عترت پيامبر اسلاميم و پيامبر هم از آل ابراهيم است؛ در نتيجه، ما از آل ‏ابراهيم هستيم. اين است آن حرمت و پيوندى كه ائمه طاهرين عليهم السلام با رسول خدا دارند و ويژه آن بزرگواران و فرزندان و بستگان آنان است.
اكنون بنگريم كه خداوند، بزرگِ اين خاندان مكرّم و معظّم را انتخاب كرده است و همه مى ‏دانيم كه خداوند پاك‏ترين و منزّه ‏ترين را بر مى‏ گزيند. پس آل محمد و امامان شيعه، پاك‏ترين افراد و منزّه ‏ترين اشخاص و نخبگان انسانيتند و بدين رو، خداوند حكيم، آنان را انتخاب فرموده است. در نتيجه، اين آيه كريمه، از آياتى است كه دلالت تام بر عصمت خاندان پيامبر و امامان بزرگوار شيعه دارد.

منبع: امام حسین و قرآن, محمد جواد مغنیه

 

افزودن دیدگاه جدید