منوی اصلی

آيا ازدواج متعه مورد قبول و پذيرش بزرگانى از اهل سنت بوده است؟

آيا ازدواج متعه مورد قبول و پذيرش بزرگانى از اهل سنت بوده است؟

 

ازدواج  مُتعِه یا نکاح مُنقَطِع یا ازدواج موقت که به صیغه نیز معروف است، نوعی از ازدواج  است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه‌ای معلوم، بین زن و مرد بسته می‌شود و با پایان آن رابطهٔ زوجیت خودبه‌خود منقضی می‌شود. در میان مسلمانان در مورد جواز این ازدواج اختلاف نظر است.  حال این سئوال مطرح است ؛ آيا ازدواج متعه مورد قبول و پذيرش بزرگانى از اهل سنت بوده است؟

بلى، از آن جمله:
الف- ابن جريج اموى شيخ بخارى كه اهل سنت نسبت به ثقه بودنش اجماع دارند و همه صحاح سته از او حديث نقل مى‏ كنند، شصت و يا هفتاد و بلكه نود زنِ متعه داشت.
ذهبى مى‏ گويد: «هو أحد الأعلام الثقات .. و هو مجمع على ثقته مع كونه تزوّج نحواً من سبعين امرأة نكاح متعة كان يرى الرخصة في ذلك و كان فقيه أهل مكة في زمانه». (ميزان الاعتدال، ج 2، ص 659؛ تهذيب التهذيب، ج 6، ص 360))
«ابن جريج يكى از عالمان مورد وثوق و وثاقت او مورد اتفاق اهل سنت است. ضمن اينكه او هفتاد زن متعه- نكاح موقت داشت. نظر او رخصت و جواز نكاح موقت بود. او فقيه اهل مكه در زمان خود بود.»
ب- بزرگان صحابه، چون عبداللّه بن عباس، جابر بن عبداللّه انصارى، عمران‏بن حصين، ابو سعيد خدرى وامير مؤمنان على (ع)، اين عمل را جايز مى ‏دانستند.
ج- خود عمربن خطاب با صراحت مى‏ گويد: «كانتا عَلى عهد رسول‏اللّه و أنا احَرِّمهما وَ اعاقب عليهما».
 «دو چيز در زمان پيامبر (ص) حلال بوده ولى من آن را تحريم و بر آن تعيين عقوبت مى‏ كنم».
چنانكه قوشچى در شرح تجريد، صفحه 484، اين جمله را از او آورده و تحليل و توجيه شگفتى كرده است!
د- در تاريخ طبرى ج 2، ص 579. آمده است كه اين نهى از عمر بوده و عمران بن سواده بر او وارد شده و ناراحتى و اعتراض مردم به عمر درباره منع از متعه و چند خبر ديگر را به آگاهى او رسانده است.
ه خود عمربن خطاب در هيچ موردى اشاره به اين معنا ندارد كه پيامبر (ص) منع و يا نهى و يا تحريم كرده است، بلكه مى‏ گويد: «أَنَا احَرِّمُهُما ...».
و- تنها روايتى- به تعبير آنان صحيحه كه به آن استناد مى‏ كنند كه پيامبر (ص) متعه را تحريم كرده، همان حديث سبره است و او اصلًا معروف و شناخته شده نيست و در هيچ كتاب رجالى- خارج از روايتى كه نقل كرده سخنى از او به ميان نياورده اند.

منبع: پاسخ به شبهات،ج1

افزودن دیدگاه جدید