منوی اصلی

پرسش و پاسخ

کتاب ره توشه راهیان نور محرم سال 1399 هـ.ش

کتاب ره توشه راهیان نور محرم سال 1399 هـ.ش

کتاب ره توشه راهیان نور ویژه محرم الحرام ۱۳۹۹ از سوی گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ویژه استفاده مبلغان در مناطق تبلیغی منتشر شد.

کربلا

آیا از ایرانیان نیز افرادی در حماسه عاشورا حضور داشتند؟

در برخی کتاب‌های تاریخی و مقاتل، سخن از کسانی است که احتمال ایرانی بودن آنها وجود دارد که در حماسه جاوید عاشورا، نقشی ماندگار داشته‌اند .

emam hosein

چرا امام حسین(ع) در کربلا از خداوند طلب باران نکرد؟

امام حسین با وجود جایگاه عصمت و امامتی که نزد خداوند متعال داشت ، انسانی مستجاب الدعوه بود . چرا برای رفع عطش از خاندان و اصحابش در روز عاشورا از این قدرت الهی بهره نجست ؟

ره توشه راهیان نور محرم ۱۴۴۰+دانلود

کتاب ره توشه راهیان نور محرم سال 1397 هـ.ش

کتاب ره توشه راهیان نور ویژه محرم الحرام 1397 از سوی گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ویژه استفاده مبلغان در مناطق تبلیغی منتشر شد.

کتاب زندگی مؤمنانه عاشوراییان

کتاب زندگی مؤمنانه عاشوراییان

کتاب زندگی مؤمنانه عاشوراییان ویژه مبلغین ماه محرم

دانلود کتاب ره توشه راهیان نور محرم 1396 هـ.ش

کتاب ره توشه راهیان نور محرم سال 1396 هـ.ش

کتاب ره توشه راهیان نور ویژه محرم الحرام 1396 از سوی گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ویژه استفاده مبلغان در مناطق تبلیغی منتشر شد.

حکم قمه زنی

حکم قمه زنی چیست؟

حکم قمه زنی: آیت الله فاضل ، امام خمینی ره، آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله تبریزی و آیت الله خامنه ای

ya hosein

چرا سوره فجر را سوره امام حسین ( ع ) نامیده اند ؟

در میان سوره های مبارک قرآن ، سوره فجر به نام سوره امام حسین علیه السلام معروف شده است . سوالی که مطرح است اینکه ویژگی این سوره چیست که به امام حسین علیه السلام منتسب شده است ؟

emam hosei n

چگونه امام حسین (ع) وارث پیامبران گذشته است؟

آنچه که در مورد امام حسین علیه السلام معروف است اینکه امام حسین وارث انبیاء گذشته است . این جمله به چه معناست ؟

ya hosein

جلوه های عرفان در قیام عاشورا

عاشورا مجموعه ای از درس های جاودن و فراموش ناشدنی است که دقت در هر کدام از این درس ها می تواند انسان را از لغزش در پرتگاه های هستی نجات دهد . یک بعد از درس های عاشورا ، بعد عرفانی این دانشگاه جهانی است .

azadari

چرا مراسم عزاداری امام حسین (ع) پیش از شهادت ایشان صورت می‌گیرد؟

عشق و محبّت به حضرت باعث شده که دوستداران امام ، پیش از عاشورا خود را آماده کنند و لباس‌ سیاه بپوشند، نیز مساجد، تکایا و حسینیه ها را سیاهپوش کنند. عزادارى براى اباعبدالله(ع) عزادارى معمولى نیست؛ بلکه تبدیل به فرهنگ فراگیر شده است. وقتى تبدیل به فرهنگ شد، دیگر زمان و مکان نمى شناسد

emam hosein

چرا امام حسین(ع) با وجود آگاه شدن از شهادت حضرت مسلم برنگشت؟

حضرت امام حسین (ع) بعد از شهادت مسلم بن عقیل از وضع کوفه آگاه شدند، ولی برنگشتند. هدف اساسی آن بزرگوار از این عمل ، امر به معروف ونهی از منکر و قیام علیه دستگاه جبار بود، دستگاهی که ، فسق و فجور آن آشکار بود و در عین حال مدّعی جانشینی رسول خدا بود . توضیح بیشتر در ادامه خواهد آمد

emam hosein

چرا امام حسین (ع) مانند امام حسن (ع) صلح نکرد؟

فاصله امامت ، امام حسن و امام حسین علیهما السلام ده سال بیشتر نبود . اما چرا امام حسن صلح و امام حسین با وجود یاران بسیار اندک اقدام به قیام علیه دستگاه حاکم نمود ؟

آثار و فواید اجتماعی عزاداري براي ائمه علیهم السلام

اقامه عزاداری برای اهل بیت بویژه امام حسین علیه السلام ، امری است که بسیار مورد تاکید قرار گرفته و به این کار سفارش شده است . سوال این است که این همه تاکید برای چیست؟ در این نوشتار به این پرسش پاسخ داده شده است .

allhomma alan

هدف از لعن و نفرین بر قاتلان و دشمنان امام حسین چیست؟

هدف از لعن و نفرین به قاتلین امام حسین علیه السلام و اصحاب وفادارش چیست؟ چرا در برخی از دعاها خطابات نفرین گونه برای ظالمین در روز عاشورا بیان شده است ؟

emam hosein

شهادت امام حسین (ع) عمل اختیاری بود یا مقدّر شده بود؟

قََدَر یعنی اندازه و اندازه گیری و تعیین حدّ و حدود چیزی. تقدیر در اصطلاح به این معنا است که خداوند برای هر چیزی اندازه ای قرار داده، آن را بر اساس اندازه گیری و محاسبه و سنجش قرار داده است. و قضا یعنی حکم و حتمیت. سوال که مطرح است اینکه آیا شهادت سید الشهدا ء علیه السلام امری انتخابی بوده و یا حتمیت یافته و بدون اراده ؟

zanan dar karbala

آیا زنانی که در قیام عاشورا نقش داشتند، به مقام شهدای کربلا می‌رسند؟

در کنار مجاهدان صحرای کربلا و یاران سید الشهداء علیه السلام ، زنان دلیری بودند که تلاش آنان کمتر از مردان مبارز نبود در این فراز به این سوال پرداخته می شود که آیا آنان اجر شهدای کربلا را نیز دارند ؟

اهل بیت امام حسین علیه السلام

چرا امام حسین (ع) خانواده خود را همراه خود به کربلا برد؟

به همرا ه آوردن اهل بیت توسط سید الشهدا علیه السلام در واقعه عاشورا ، بی حکمت نبوده و علت های متعددی داشته است که در این مجال به بیان این علت ها پرداخته خواهد شد .

hejrate emam hosein

علت هجرت امام حسین (ع) از مدینه به سوی مکه چه بود؟

امام حسین (ع) در زمان خروج از مدینه آیه 21 سوره قصص را تلاوت کرد که ناظر به کلامی بود که حضرت موسی(ع) هنگام خروج از شهرش بر زبان جاری کرده بود: ...

مدت اقامت مسلم بن عقیل در کوفه

از جمله شهدای قافله پر افتخار کربلا که قبل از همه با شهادت وفاداری خویش را اعلام نمود ، جناب مسلم ابن عقیل (ع) است . سوالی که مطرح است اینکه مدت اقامت مسلم ( ع ) در کوفه چقدر بود ؟

هل من ناصر ینصرنی

آیا ندای «هل من ناصر ینصرنی» امام حسین(ع) در روز عاشورا به گوش تمام جهانیان رسید؟

آیا دلیلی وجود دارد که صدای هل من ناصر ینصرنی امام حسین علیه السلام را همه جهانیان در روز عاشورا شنیدند ؟

آیا امام حسین(ع) اموال کاروان تجاری یزید را مصادره کرد؟

آنچه در کتب تاریخ آمده است مصادره اموال کاروان تجاری یزید یک بار توسط امام حسین (ع) انجام گرفت و آن در مسیر راه عراق بود . اما حکمت این عمل چه بوده ؟ در این نوشتار بیان خواهد شد .

karbala

چرا مردم کوفه بیعت خود را با امام حسین(ع) شکستند؟

در موضوع بی‌وفایی و بیعت‌شکنی مردم کوفه پس از دعوت امام حسین(ع) و یاری نکردن آن‌حضرت در برابر یزید عوامل متعددی دخالت داشته است؛ که به مهم‌ترین آنها اشاره می‌شود:

آیا یهودیان و مسیحیان در ایجاد حادثه عاشورا و شهادت امام حسین(ع) نقش داشتند؟

یهودیان در آن هنگام جایگاهی بسیار منفی در جامعه اسلامی داشته و حتی حاکمان جور نیز در ارتباط با آنها محتاط بودند و در همین راستا گزارشی وجود ندارد که ...