منوی اصلی

عقائد

توحید

توحید ربوبیّت در قرآن کریم

در بسیارى از آیات قرآن، خداوند به عنوان «رب العالمین» یعنی پروردگار جهانیان معرّفى شده است؛ و این نشان مى‌دهد که قرآن عنایت مخصوصى نسبت به مسأله توحید ربوبیّت دارد.

ادامه ...

عدل

نظر اسلام درباره عدل کلی و آینده دنیا

آیا جهان در ظلم و بیداد خواهد ماند یا آنکه عدالتی جهانی آن را فرا خواهد گرفت ؟ این نوشتار پاسخی از استاد شهید مرتضی مطهری به این پرسش است.

ادامه ...

نبوت

اهداف بعثت

اهداف بعثت‏

بزرگ‏ترين حادثه تاريخ بشر بعثت پيامبران خدا بوده است. پيامبران الهى براى اصلاح سه عضو از وجود انسان فرستاده شدند، زيرا بى‏ شك، سعادت دنيا و آخرت انسان و خرابى دنيا و آخرت او در صلاح و فساد اين سه عضو است: عقل، قلب و نفس.

ادامه ...

امامت

حج امام زمان

پیوند عمیق حج با امامت و ولایت

شاید در میان عبادات مختلف نتوان عبادتی جامع چون حج یافت که با مقوله امامت و رهبری تا این حد مرتبط باشد. در جای جای سرزمین وحی و حرم امن الهی و در متن معارف و مناسک حج، امامت حضوری جدی و ملموس دارد.
ادامه ...

معاد

آیا خروج از جهنم ممکن است؟

آیا ممکن است کسی قدم به دوزخ گذارد آنگاه پس از زمانی, در رحمت خدا به روی او گشوده شود و از عذاب سخت الهی جان به در برد؟ اگر جواب آری است، چه کسانی از عذاب نجات خواهند یافت؟

ادامه ...

ادیان و فرق

آنتونی گاررارد نیوتن فلو

بزرگ ترین ملحد فلسفی جهان به خدا ایمان آورد

آنتونی فلو بیش از نیم قرن در جایگاه استادی فلسفه در دانشگاه‌های آکسفورد، آبِردین، کیل و ... در مباحث علمی، کتاب‌ها، سخنرانی‌ها و مقالات خود از بی‌خدایی دفاع می‌کرد...

ادامه ...

پرسش و پاسخ

قرآن به تنهایی كافى نيست

با وجود قرآن وكتاب آسمانى، ديگر چه نيازى به امام است؟
پاسخی کوتاه است به این پرسش توسط حجت الاسلام محسن قرائتی

ادامه ...