منوی اصلی

داستانهای قرآنی

داستان نبرد طالوت و جالوت در قرآن

داستان نبرد طالوت و جالوت که به کشته شدن جالوت توسط حضرت داوود علیه السلام انجامید در سوره بقره آیات 246 تا 251 آمده است. (متن روایت قرآن از این داستان)

کشف آثار کشتی نوح در شوروی سابق

داستان حضرت نوح علیه السلام در قرآن و تورات

داستانی که تورات از حضرت نوح (علیه السلام) بیان می کند، بر خلاف قرآن کریم، با اشکالاتی همراه است.

قصه های قرآنی - حضرت موسی

چرا قرآن داستان تعریف می کند؟

بخش چشم گيري از آيات قرآن، به بيان قصه ها اختصاص يافته است. می توان گفت هدف قرآن از بیان قصه ها استفاده از جذبه و کشش قصه برای تربیت و آموزش است.

آیه 25 سوره قصص - موسی و دختران شعیب

الگوی دختران و پسران جوان در قرآن

از روایتی که قرآن از صحنه برخورد حضرت موسی و دختران شعیب دارد به خوبی می توان فهمید که چه رفتاری در خصوص دختران و پسران مورد رضایت الهی است.

یاجوج و ماجوج چه کسانی بودند ؟

اصلی ترین منبع اطلاعات در مورد یأجوج و مأجوج قرآن است و در کتب عهد عتیق نیز به این قوم اشاره ای شده است. مفسران و تاریخ دانان با استفاده از این دو منبع و بررسی شواهد تاریخی به حدس هایی در مورد این قوم یا اقوام رسیده اند

علم آموزی

آداب علم آموزی در رابطه موسی و خضر علیهماالسلام

حضرت موسی(ع) با اینکه منزلت والایی داشت و از مقام کلیم اللهی برخوردار بود، اما ار احترام و فروتنی در برابر خضر نبی(ع) خودداری نکرده و مشتاق آگاهی هرچه بیشتر از علوم الهی بود.

داستان اصحاب کهف در قرآن

داستان اصحاب کهف در قرآن

قرآن كريم در سوره كهف از جوانانى مؤمن نام مى‌برد كه از آيين بت پرستى دوران خويش بيزارى جستند و با مأوا گزيدن در غار، به رحمت الهى پناه برده و از او درخواست هدايت كردند.

هفت رؤیاى صادقه در قرآن مجید

رؤیاها چند گونه است و تنها یک بخش از آن است که رؤیاى صادقه نام دارد، و کلیدى است براى کشف بعضى از حقایق.

نرم افزار قصه های قرآنی

نرم افزار قصه های قرآنی شامل داستان های متنوعی از پیامبران الهی از جمله حضرت آدم؛ حضرت ادریس؛ حضرت هود و نیز داستانهایی خواندنی درباره اصحاب کهف؛ برصیصای عابد و ذوالقرنین و دیگر موضوعات است.

انداختن الواح تورات و عصمت حضرت موسی (عليه السّلام)

حضرت موسی با عصبانيت خود و كوبيدن الواح مقدس به زمين، مي‌خواست به بني اسراييل بفهماند كه ارزش و مفهوم واقعي چنين الواحي، در صورت عدم وجود شرك و بت‌پرستي است.

توضیح علامه طباطبائی در باره معنای عصیان آدم علیه السلام

با توجه به آیات قرآن نهى آدم از درخت ارشادى بوده، و مخالفت نهى ارشادى گناه نيست، و مرتكب آن را خارج از رسم عبوديت نمی ‏شمارند.

داستان های قرآن

داستان های قرآن، حقیقت اند یا نماد؟

قصه هایی که در قرآن کریم به آنها اشاره گردیده نمادین و تمثیلی نیستند، بلکه همگی واقعیت داشته و در واقع قرآن از آن وقایع گزارش کرده است.

ویژگی ها و اهداف قصه های قرآنی (به همراه مجموعه قصص قرآنی)

قصه های قرآن چه ویژگی های دارند؟