منوی اصلی

آیا زنان هم اجر جهاد در راه خدا را می برند؟

آیا زنان هم اجر جهاد در راه خدا را می برند؟

 

روزي «اسماء»، دختر يزيد انصاري، به نمايندگي از سوي زنان مدينه خدمت پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله و سلم شرفياب شد و در حالي که آن جناب بين اصحاب نشسته بود، عرض کرد: پدر و مادرم فدايت باد! من از طرف زنان خدمت شما آمده ام اي رسول خدا! بدان، هيچ زني در شرق و غرب عالم از آمدن من نزد شما آگاه نشود، مگر آن که نظريه اش مثل همين نظريه اي است که من عرض مي کنم:
خداي تعالي شما را به حق به سوي زنان و مردان بر انگيخت و ما به شما ايمان آورديم و به خداوندي که شما را فرستاده نيز ايمان آورديم. ما طايفه زنان در چهار ديواري خانه ها محصور و تحت سيطره مردان هستيم و در عين حال، پايه و اساس زندگي شما مردانيم. اين ما زنان هستيم که شهوات شما را بر ميداريم و به فرزندان شما بارور مي شويم.
و اما شما مردان در دين اسلام برتريهايي بر ما يافته ايد. شما به نمازهاي جمعه و جماعت و به عيادت بيماران و تشييع جنازه مي رويد.
همه ساله مي توانيد پشت سر هم حج برويد و از همه ي اينها ارزنده تر، شما مردان مي توانيد در راه خدا جهاد کنيد. و چون شما به حج، عمره يا جهاد مي رويد ما اموال شما را حفظ مي کنيم، براي شما پارچه مي بافيم و برايتان لباس مي دوزيم و فرزندان شما را سرپرستي و تربيت مي نماييم.
پس آيا ما در اجر وپاداش با شما شريک نيستيم؟!
پيامبر، با شنيدن اين سخنان جالب، تمامي چهره ي خود را به سوي ياران خود برگرداند و فرمود: آيا سخن هيچ زني را بهتر از پرسش اين زن در امر دينش شنيده ايد؟
عرض کردند: يا رسول الله! هيچ گمان نمي کرديم زني به چنين مطالبي راه پيدا کند! آن گاه رسول خدا متوجه ي « اسماء » شد وفرمود:
« اي زن! باز گرد، و به همه ي زناني که اين پرسش را دارند اعلام کن همين که شما خوب شوهر داري کنيد و (فرزندان خوبي پرورش دهيد) ، خوشنودي او را به دست آوريد و تابع شوهران خويش باشيد ، اجر همه ي اينها برابر است با پاداش تمام چيزهايي که براي مردان بر شمردي»!
اسماء برگشت، در حالي که از شدت خوشحالي، پيوسته خدا را به يگانگي و بزرگي ياد مي کرد و ذکر « لا اله الا الله» و « الله اکبر» بر زبان داشت.


منبع: کتاب دنياي دختران ص 284- 285 ، به نقل از ترجمه ي تفسير الميزان ج 4 ص 515. برگرفته از نرم افزار درّ و صدف

افزودن دیدگاه جدید