منوی اصلی

صله رحم کنید تا خوش اخلاق و محبوب شوید

صله رحم کنید تا خوش اخلاق و محبوب شوید


خلق خوش و قلب مهربان  را  همگان می ستایند. انسان خوش اخلاق برای اطرافیانش نوید شادی و مهربانی و آرامش است به همین دلیل است که انسان مهربان روی دل اطرافیان را به سوی خود می گرداند.   


چگونه خوش اخلاق و محبوب  شویم؟

خداوند در قرآن مجید خطاب به رسول  رحمت  می فرماید:

فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ كُنْتَ فَظًّا غَليظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِكَ ... (159 آل عمران)

به سبب رحمت خداست كه تو با آنها اينچنين خوشخوى و مهربان هستى. اگر تندخو و سخت‏دل مى‏بودى از گرد تو پراكنده مى‏شدند

بر اساس  آیه شریفه  رحمت خداوند موجب  خوش خویی  و مهربانی انسان می شود و او را د رمیان اطرافیان محبوب می سازد.  رحمت و مهربانی  وصف خداوند عالم است و  هر رحمتی که در خلق پیدا می شود هدیه خداوند و شعاعی از رحمت الهی است بنابراین کسی که می خواهد خلقش نیگو شود باید بهره اش را از رحمت آفریدگارش بیشتر کند.

صله رحم موجب نزول رحمت خدا می شود

رَحِم و رحمت در واژه از یک ریشه اند  اما این اشتراک تنها در قاموس واژگان  نیست بلکه در واقع هستی نیز رَحِم و رحمت قرین یکدیگرند. رسول خدا(ص) در حدیثی قدسی می فرمایند:

 إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يَقُولُ أَنَا الرَّحْمَنُ خَلَقْتُ الرَّحِمَ وَ شَقَقْتُ‏ لَهَا اسْماً مِنِ اسْمِي فَمَنْ وَصَلَهَا وَصَلْتُهُ وَ مَنْ قَطَعَهَا قَطَعْتُه‏ (1)

من رحمان هستم و نام رحم را از اسم خود مشتق کرده ام . پس هر کس صله رحم کند و با بستگان خود پیوند برقرار سازد،من او را با رحمت خود وصل خواهم کرد و هر کس قطع کند، من رحمت خود را از او خواهم برید.

بنابراین صله رحم یکی از موجبات جلب رحمت خداوند به شمار می آید.رحمتی که قلب انسان را لطیف و اخلاق انسان را خوش می گرداند. حاصل این گفتار را در کلامی از امام باقر علیه‏السلام می توان مشاهده نمود.

صلةُ الأرحامِ تُحَسِّنُ الخُلُقَ وتُسَمِّحُ الکَفَّ وتُطَیِّبُ النَّفْسَ ، وتَزِیدُ فی الرّزقِ وتُنسِئُ فی الأجَلِ (2)؛
صله رحم خلق و خوى را نیکو ، دست را بخشنده ، جان را پاکیزه و روزى را زیاد مى‏کند و اجل را به تأخیر مى ‏اندازد .


نویسنده : سید مهدی خدایی


(1)بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏47 ؛ ص212 

(2) الکافی : ۲ / ۱۵۲ / ۱۲ 

افزودن دیدگاه جدید