منوی اصلی

قاعده طلايي براي ازدواج آسان

قاعده طلايي براي ازدواج آسان

نویسنده در این مطلب بر آن است قاعده طلایی برای ازدواج آسان و زندگی بهتر براساس آموزه‌های وحیانی اسلام را معرفی كند.

ازدواج کن تا بی نیاز شوی:

یكی از مهم ترین مشكلات جوانان این است كه از سرمایه كافی برای ازدواج بهره مند نیستند. دوستی دارم كه اكنون از چهل سالگی گذشته و هنوز ازدواج نكرده است. با آن كه برادر بزرگتر خانواده است تن به ازدواج نداده است؛ در حالی كه برادر كوچكتر همان خانواده ازدواج كرده و اكنون وضعیت مناسبی دارند. علت تأخیر در ازدواج ایشان این بود كه می‌گفت اول وضعیت مالی مناسبی پیدا كنم بعد ازدواج كنم. اینگونه است كه هنوز نه وضعیت مالی مناسبی پیدا كرده و نه ازدواج كرده است؛ چرا كه دیگر نمی تواند ایده آل‌های پیشین خود را داشته باشد و هر دختری، دیگر به او پاسخ مناسب نمی‌دهد؛ چون از سن ازدواج گذشته است.
 

مردم بر این باورند كه اول وضع مالی خوب و مناسبی باید داشته باشند تا بعد ازدواج كنند، این در حالی است كه خداوند دقیقاً خلاف این باور مردمی فرمان می‌دهد. براساس قاعده طلایی كه قرآن بیان می‌كند: اگر می‌خواهی از نظر اقتصادی وضعیت مناسب و خوبی داشته باشی اول ازدواج كن تا بی‌نیاز شوی. نه اینكه صاحب ثروت شوی بعد ازدواج كنی.

خداوند در آیه 32 سوره نور می‌فرماید: «وانكحوا الایامی منكم و الصالحین من عبادكم و امائكم ان یكونوا فقراء یغنهم الله من فضله والله واسع علیم»؛

بی همسران خود، و غلامان و كنیزان درستكارتان را همسر دهید. اگر ندار و تنگدست باشند خداوند آنان را از فضل خویش بی نیاز خواهد كرد و خدا گشایشگر داناست.
در این آیه سخن از این است كه اگر تنگدست هستید با ازدواج، از فضل الهی بهره‌مند شوید و بی نیاز و غنی گردید. بنابراین، بهترین راه ازدواج آسان این است كه شما به فضل الهی تكیه كنید و كارهای خود را در همه چیز از جمله ازدواج به خداوند واگذار كنید (غافر، آیه 44)
البته برخی بر این باورند كه زندگی كه با هیچ نمی‌تواند آغاز شود و باید دست كم چیزی داشته باشیم. در این صورت نیز خداوند راهكاری را ارائه می‌دهد كه همان عفت مداری است كه نوعی تقوای در حوزه جنسی است. اگر كسی تقوای جنسی و عفت را پیشه خود سازد، باز خداوند از فضل خویش به او روزی می‌رساند و زمینه ازدواج را برای او فراهم می‌آورد. بنابراین اگر آن قدر از نظر توحید قوی هستیم و به توحید افعالی قائل و همه زندگی خود را به خداوند واگذار می‌كنیم در آن صورت با توكل بر خدا می‌توان با حداقل موجودی و امكانات، ازدواج كرد و سر و سامان گرفت و اگر در مرتبه پایین‌تری از توحید و تفویض و توكل هستیم با عفت ورزی جنسی می‌توان دارا شد و ازدواج كرد. (نور، آیه 33؛ طلاق، آیات 2 و 3).
برای ازدواج آسان می‌بایست همواره تقوا و توكل داشت و از فضل و رزق بی‌حساب خداوندی بهره‌مند شد. همچنین در انتخاب همسر به همان اصول توجه داشت و در مسئله مهر نیز سخت گیری نكرد. این در حالی است كه مردم به جای آنكه ازدواج را همچنان كه در دین آسان شده، آسان بگیرند سخت می‌گیرند. اسلام چنان در ازدواج آسان می‌گیرد كه شاهدی برای ازدواج نمی‌خواهد در حالی كه در طلاق دو شاهد عادل را به شرط طلاق قرار می‌دهد تا طلاق به سادگی انجام نگیرد. شروطی كه برای ازدواج است شروطی آسان و ساده است در حالی كه برای طلاق سخت و دشوار است؛ اما در فرهنگ غیراسلامی كه در جامعه رواج یافته است كاملاً برعكس شده و این بسیار خطرناك است.
سن ازدواج به سبب نگرش غلط به مسئله ازدواج به ویژه در حوزه مالی موجب شده كه بسیار بالا برود و تأثیر منفی و غیرسازنده‌ای بر جامعه بگذارد.

درهای گشایش، پس از ازدواج:

این مسئله به تجربه و مكرر ثابت شده كه خداوند یك سری از گشایشها و روزی‌ها را به بعد از ازدواج واگذار كرده. 
همه ما در زندگی خود افراد بسیاری را دیده‌ایم كه با دست خالی و با حداقل امكانات به سمت ازدواج رفته اند و خداوند پس از ازدواج، درهای متعدد جدیدی را كه حتی به ذهن آنها خطور نمی‌كند به رویشان گشوده است.

اصولاً یكی از مهمترین موانع جدی ازدواج جوانان امروز كه باعث شده سن ازدواج بالا برود این است كه توقعات، بسیار بالا رفته است. دختر و پسری كه از ابتدا قصدشان این باشد كه با حداقل امكانات و با توقعاتی بسیار پایین با هم وصلت كنند و به اصطلاح از صفر شروع كنند به طور یقین با ازدواجی آسان، خواهند توانست تشكیل زندگی بدهند و پس از شروع زندگی جدید، شاهد گشایش درهای جدید به روی خودشان باشند اما اگر ملاحظه چشم و هم چشمی و توقعات و حرف‌های این و آن و دیگران چه می‌گویند را بكنند باید سال‌ها منتظر فراهم شدن شرایط مناسب برای ازدواج باشند كه آن هم بعید است كه به شرایط دلخواه خود برای شروع ازدواج برسند و این روش، مخالف مضمون آیه فوق است.

به طور كلی قاعده طلائی ازدواج آسان كه برگرفته از آیه 32 سوره نور است بر چند محور استوار است كه با پایبندی به این محورها می‌توان خیلی زود و آسان ازدواج كرد.
  • یكی از آن محورهای مهم، قناعت پیشگی است. زیرا كسی كه در تمام روند ازدواج خود قناعت بورزد راحت تر می‌تواند ازدواج كند. 
  • همچنین ساده گیری در كارهای مربوط به ازدواج و كم توقعی در این خصوص از محورهای دیگر ازدواج است.
  • تعبیر خداوند مبنی بر اینكه: ان یكونوا فقراء یغنهم الله من فضله، حاوی پیامهای متعددی به افراد سخت گیر در مسئله ازدواج است از جمله این كه اگر با دست خالی و با تنگدستی به سمت ازدواج بروید خداوند شما را مستغنی می‌كند.
  • همچنین پیام دیگر این آیه این است كه تنگدستی نمی تواند راهی برای فرار از ازدواج باشد چون خداوند وعده بی نیاز كردن را داده است.
اگر كسی تنگدست باشد و به دلیل ندار بودن، اقدام به ازدواج نكند باید در توكل او و اطمینان به وعده خداوند شك كرد.
 

این نگرش در میان عامه مردم معروف است و تجربیات فراوان نیز مؤید آن است كه اصولاً هزینه ازدواج را خداوند فراهم می‌كند، از این رو اگر كسی با اندكی آورده مالی، شروع به ازدواج كند و تلاش هم بورزد خداوند من حیث لایحتسب، از جایی كه به ذهنش هم نمی رسد، هزینه او را تأمین می‌كند. این حقیقت با حساب‌های دو دو تا چهارتای مادی ما سازگار نیست و محاسباتی غیر از محاسبات محدود ما در عالم در كار است.

پس، از آنچه گذشت معلوم می‌شود كه خداوند در آیه سوره نور كلید طلائی ازدواج آسان را تبیین كرده و به افراد نیازمند ازدواج تأكید كرده كه با تقوا و توكل و اعتماد به خداوند و با حداقل امكانات و كم توقعی و ساده گیری و قناعت، به راحتی می‌توانند ازدواج كنند و خداوند هم هوای آنان را خواهد داشت. باشد كه با ایمان واقعی و نه زبانی به این وعده‌های آسمانی، زنجیرهای خودساخته پیرامون ازدواج را به دست خود باز كنیم و با آسان گیری، زمینه ازدواج خیل عظیم جوانان مجرد آماده ازدواج را فراهم كنیم تا درهای رحمت و فضل خداوند به رویمان گشوده شود.

منبع: قاعده طلايي براي ازدواج آسان، علی جواهردهی، به نقل از سایت پژوهه

 

افزودن دیدگاه جدید