منوی اصلی

معرفی کتاب تحقیق و پژوهش در کلام مقام معظم رهبری (دام ظله)

معرفی کتاب تحقیق و پژوهش در کلام مقام معظم رهبری (دام ظله)

زبان:

امام خمینی(قدس سره): اگر بخواهید عزیز و سربلند باشید، باید از سرمایه های عمر و جوانی استفاده کنید. با اراده و عزم راسخ خود به طرف علم و عمل و کسب دانش و بینش حرکت نمایید که زندگی زیر چتر علم و آگاهی، آن قدر شیرین و انس با کتاب و قلم و اندوخته ها آن قدر خاطره آفرین و پایدار است که همه تلخی ها و ناکامی های  دیگر را از بین می برد.

مهمترین عامل در کسب خودکفایی و بازسازی، توسعه مراکز علمی و تحقیقاتی، تمرکز و هدایت امکانات و تشويق کامل و همه جانبه مخترعین و مکتشفین و نیروهای متعهد و متخصص است.

قال علي عليه السلام:« لا سنة افضل من التحقيق»، برای ترقی و پیشرفت هیچ روشی بهتر از تحقیق و پژوهش نیست.

از وظایفی که در این زمانه  پرآشوب و پرفتنه که دشمنان از هر سویی برما می تازانند و شبهاتی را وارد جامعه ما می نمایند، این است که به سلاح تقوا و پژوهش مجهز بوده تا بتوان جوابگوی سئوالات نسل جوان بوده، بحث تبلیغ مکتوب که همان پژوهش، تحقیق و نویسندگی است می باشد. برای اینکه بیشتر با این مسئله مهم آشنا شویم و در میانه راه کم نیاوریم نیاز به یک الگویی داریم که شخصیتی باشد حکیم و فرزانه که با سخنانش ما را به این راه بیشتر آشنا نموده و دلگرمی خاصی بدهد، در درجه اول قرآن و عترت میباشد و پس از آن، شخص فرزانه و حکیم با تدبیر جامعه ما، مقام معظم رهبری است که پدر و معلمی دلسوز برای محققین و پژوهشگران می باشند که سخنان و دلگرمیهای او پشتوانه راه تحقیق می باشد.

بیشترین مطالب این کتاب  از دو کتاب ارزشمند «روشنای علم»که مروری بر بیانات حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون دانش و تولید علم و کتاب«تحقیق، پایه و اساس است» که از انتشارات مدرسه عالی نواب صفوی می باشد استفاده های فراوانی برده شده است.

کلام حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای حفظه الله) در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، آموزش و پژوهش، کلامی آگاهانه، دل سوزانه، واقع بینانه، ناظر به نیاز زمان و رشد و تعالی جامعه می باشد. سخنان دقیق و عمیق ایشان درباره  پژوهش و تحقیق و رهنمودهای محققانه معظم له برای تحول در پژوهش و در آن مجموعه بسیار راهگشا و هدایت گر برای اساتید، فضلا، طلاب و محققین حوزه های علمیه خواهد بود که بخشی از آن توسط جناب آقای مهدی آقابابایی گردآوری، دسته بندی و تدوین شده و آماده استفاده برای فعالان  عرصه  تحقیق و پژوهش گردیده است. باشد تا با مطالعه و عمل به سخنان حکیمانه این مجموعه، شاهد تولید آثاری فاخر و محققانه در همه علوم اسلامی و حوزوی باشیم. این کتاب در معاونت آموزش و پژوهش مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان در سال 1393 منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید