برگزاری کارگاه آموزشی نمایه سازی موضوعی

برگزاری کارگاه آموزشی نمایه سازی موضوعی

۰۲ مهر ۱۳۹۳ 0 موسسه

در عصری که با افزایش سریع تعداد مدارک و توسعه رشته های علمی مواجه هستیم. عصری که گردآوری، ذخیره ، بازیابی و اشاعه اطلاعات به شدت تغییر یافته است. رشد و فزونی دستاوردهای علمی و فنی و افزایش متون و مدارک پژوهشی و کاهش زمان جهت بازیابی اطلاعات مورد نظر و دستیابی به مطالب روزآمدتر اهمیت نمایه سازی را روشن تر می سازد و این امر در راستای بهبود ارائه خدمات به کاربراست. درواقع نمایه سازی حلقه ارتباطی میان تولید کننده و مصرف کننده اطلاعات ، درجهت دستیابی آسان و سریع به دانش مورد نیاز کاربردی وسیع و اهمیتی ویژه می یابد.در دانشنامه کتابداری واطلاع رسانی نمایه چنین تعریف شده است: صورتی از موضوعها و واژه های مهم ودیگر مطالب یک یا چند کتاب با ارجاع به صفحاتی که این مطالب در آنها آمده است.

باتوجه به اهمیت فرآیند نمایه سازی موضوعات در دنیای مجازی بالاخص کتب دینی، مؤسسه تحقیقات و نشر معارف اهل بیت(ع)، در صدد برآمد تا دوره ای آموزشی نمایه سازی موضوعی منابع روایی  را  توسط حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی ، مدیر گروه نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی، به مدت دو روز در اصفهان برگزار کند.

در این دوره آموزشی که در روزهای دوم و سوم مهرماه سال جاری (93) در هشت جلسه انجام شد، علاوه بر مسئولان بخش پژوهشی و محققان و کارشناسان این مؤسسه (اعم از برادران و خواهران)، تعدادی از طلاب سطح عالی حوزه علمیه اصفهان نیز شرکت داشتند.
مباحث مد نظر در این دوره فشرده آموزشی، در دو بخش تئوری و عملی ارائه شد. از جهت نظری و تئوری ( مانند: تعریف نمایه، اقسام نمایه، اهداف نمایه، تفاوت نمایه با فهرست مندرجات، تفاوت نمایه توصیفی با نمایه موضوعی، همارایی در نمایه سازی، تفاوت نمایه پیش همارا با نمایه پس همارا، فرایند نمایه سازی، نقش اصطلاح نامه در نمایه سازی، عمق نمایه سازی و....) و از جهت انجام  نمایه سازی به صورت عملی ( با استفاده از برنامه نرم افزاری ورود اطلاعات مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی) مباحث مورد نیاز، مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

در پایان برای پذیرفته شدگان دوره، گواهی حضور در دوره آموزش نمایه سازی از طرف ریاست مؤسسه - آقای سید حسین رضازاده - و مدیر گروه نمایه سازی و فهرست نویسی مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی - حجت الاسلام و المسلمین سید تقی واردی - (به نمایندگی از مرکز) صادر گردید.
طبق برنامه اعلام شده ، بعد از انجام نمایه سازی آزمایشی برخی از احادیث و روایات، مجموعه کتاب شریف«الکافی»، تألیف مرحوم شیخ کلینی ، به عنوان نخستین منبع معتبر روایی شیعه به صورت تفصیلی توسط دانش آموختگان دوره مورد نمایه سازی موضوعی قرار خواهد گرفت.

قابل ذکر است که پیش از این در جریان بازدید مسئولین موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (ع) اصفهان از مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی قم در تاریخ 11 شهریور ماه سال جاری(93) ، هماهنگی در خصوص کیفیت ، روش ها و الگوهای موفق برای انجام طرح سازماندهی اطلاعات و منابع روایی اهل بیت علیهم السلام انجام شده بود.

همچنین در آن جلسه مسئولین مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی در مورد آموزش محققان موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل‌بیت(ع) از طریق مرکز جهت تدوین نمایه سازی موضوعی بر اساس اصطلاح نامه اعلام آمادگی کرده بودند

اخبار مرتبط

ساماندهی اطلاعات و منابع روایی اهل البیت علیهم السلام با همکاری مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی.

گالری: 
کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث