منوی اصلی

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر - هفت نکته مهم در زندگی

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر - هفت نکته مهم در زندگی

 

 

شرح حدیث اخلاقی مقام معظم رهبری درباره هفت نکته مهم در زندگی


امام صادق علیه السلام :
تَبِعَ حَكيمٌ حَكيماً سَبعَمِئَةِ فَرسَخٍ في سَبعِ كَلِماتٍ ، فَلَمّا لَحِقَ بِهِ قالَ لَهُ : يا هذا ، ما أرفَعُ مِنَ السَّماءِ ، وأوسَعُ مِنَ الأَرضِ ، وأغنى‏ مِنَ البَحرِ ، وأقسى‏ مِنَ الحَجَرِ ، وأشَدُّ حَرارَةً مِنَ النّارِ ، وأشَدُّ بَرداً مِنَ الزَّمهَريرِ ، وأثقَلُ مِنَ الجِبالِ الرّاسِياتِ ؟ فَقالَ لَهُ : يا هذا ، الحَقُّ أرفَعُ مِنَ السَّماءِ ، وَالعَدلُ أوسَعُ مِنَ الأَرضِ ، وغِنَى النَّفسِ أغنى‏ مِنَ البَحرِ ، وقَلبُ الكافِرِ أقسى‏ مِنَ الحَجَرِ ، وَالحَريصُ الجَشِعُ أشَدُّ حَرارَةً مِنَ النّارِ ، وَاليَأسُ مِن رَوحِ اللَّهِ أشَدُّ بَرداً مِنَ الزَّمهَريرِ ، وَالبُهتانُ عَلَى البَري‏ءِ أثقَلُ مِنَ الجِبالِ الرّاسِياتِ.
حكيمى ، حكيمى را براى هفت سخن ، هفت صد فرسنگ دنبال كرد و آن گاه كه به او رسيد ، بدو گفت : اى فلان! بلندتر از آسمان و گسترده‏تر از زمين و توانگرتر از دريا و سخت‏تر از سنگ و سوزنده‏ تر از آتش و سردتر از زَمهرير و سنگين‏تر از كوه‏هاى استوار چيست؟ حكيم ديگر پاسخ داد : اى فلان! حقّ بلندتر از آسمان ، و عدل گسترده ‏تر از زمين ، و بى‏نيازى نفس توانگرتر از دريا ، و دل كافر سخت‏تر از سنگ ، و آزمند پُر طمع سوزنده ‏تر از آتش ، و نااميدى از رحمت الهى سردتر از زمهرير ، و تهمت زدن بر بى ‏گناه سنگين‏تر از كوه‏ هاى استوار است .
مقام معظم رهبری:
حکیمی به دنبال یک حکیمِ دیگری برای فراگیری هفت مطلب، هفتصد فرسنگ راه را طی کرد. ممکن است این هفتصد فرسنگ، مبنی بر تکثیر باشد، یعنی می‌خواهند بگویند راههای طولانی رفتند.
منبع:  الأمالي للصدوق : ص 317 ح 369 

نکته:

این کلیپ یکی از برنامه های  مجموعه  «عطر ماندگار» است که تا کنون چند دوره از آن شبها قبل از خبر ساعت 21 شبکه یک سیما پخش گردیده است و شبکه قرآن سیما نیز آن را بازپخش نموده است ، این مجموعه شامل قطعات کوتاهی از شرح احادیث اخلاقی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای درس خارج فقه خود بیان می‌کنند.
احادیث گنجانده شده در این مجموعه با مضامین اخلاقی و اجتماعی و قابل استفاده برای عموم جامعه است و شرح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر احادیث نیز حاوی نکات نو و کاربردی در سبک زندگی اسلامی است.پخش مجموعه عطر ماندگار از ماه رمضان سال 1392 آغاز گردیده و تاکنون چند سری از آن آماده و پخش گردیده است.

افزودن دیدگاه جدید