منوی اصلی

کتاب صوتی: مقتل خوانی کتاب نفس المهموم - شیخ عباس قمی

کتاب صوتی: مقتل خوانی کتاب نفس المهموم - شیخ عباس قمی

 

 

معرفی کتاب:

نفس المهموم كتابی است در مقتل حضرت اباعبدالله علیه السلام به عربی این كتاب را شیخ عباس قمی در مصیبت حضرت سیدالشهداء نوشته و از بهترین و معتبرترین مقاتلی است كه تاكنون به رشته تحریر درآمده است. كتاب از ولادت حضرت شروع شده، سپس در مناقب حضرت و آنگاه تمام وقایع بیعت تا مرحله شهادت حضرت از اول تا به آخر را شرح می دهد. كتاب را عالم بزرگوار "حاج میرزاابوالحسن شعرانی" از علمای بزرگ ترجمه نموده و با پاورقی ها و گاهی اضافاتی كه در بعضی قسمت ها نموده، ارزش و اعتبار بیشتری به كتاب داده است.

فهرست:

باب اول: در مناقب امام حسین، ثواب گریه بر حضرت، لعن بر قاتلان حضرت و....
باب دوم: در ذكر وقایع بعد از بیعت مردم با یزید تا زمان شهادت حضرت این باب خود بر چند فصل است.
باب سوم: در وقایع بعد از شهادت حضرت امام حسین علیه السلام است كه خود، چند فصل را داراست.
باب چهارم: ناله ملائكه و گریستن آسمانها و زمین و اهل آن، بعد از شهادت حضرت را بیان می كند. آنگاه مرثیه و شیون جنیان بر حضرت و شرح حال دعبل و مرثیه های اوست. 
باب پنجم: ذكر فرزندان و تعداد زوجات اباعبدالله الحسین علیه السلام، فضیلت زیارت حضرت، ظلم و ستم خلفا بر قبر شریف اوست كه خود، شامل چند فصل می باشد. 
كتاب خاتمه ای دارد كه در آن شرح حال توابین، خروج مختار و كشتن قاتلان امام حسین به دست او، بیعت مردم با مختار، كشته شدن عبیدالله بن زیاد و آخرین مطلب عاقبت یزید و عاقبت كار مختار است.
نکته :
شروع فایل صوتی  کتاب  نفس المهموم (شیخ عباس قمی) از باب دوم - در ذكر وقايع پس از بيعت مردم با يزيد بن معاويه تا هنگام شهادت بر حضرت سيد الشهداء عليه السّلام‏- می باشد

متن و ترجمه کتاب نفس المهموم - شیخ عباس قمی

منبع : پایگاه ایران صدا  ( لینک فایل  کامل صوتی  کتاب نفس المهموم در 14 بخش)

مطالب مرتبط

افزودن دیدگاه جدید