منوی اصلی

آنچه باید پیش از بردن کودک به یک مراسم مذهبی بدانید

آنچه باید پیش از بردن کودک به یک مراسم مذهبی بدانید

کودکان به دلیل فطرت پاک و روح لطیفشان خیلی بیشتر از بزرگسالان تحت تأثیر محیط قرار می گیرند. به همین دلیل حضور در محافل و مجالس معنوی فرصت بسیار خوبی برای بالابردن  آمادگی قلبی کودکان برای پایبندی به آموزه های دینی است. اما پیش از حضور در این مجالس باید به چند نکته توجه داشته باشیم.

1. ممکن است مراسم مذهبی که برای شما بسیار جذاب است برای فرزند شما خسته کننده و ملال آور باشد. بی توجهی به احساسات کودکان در این موارد باعث می شود تصویری منفی از مجالس مذهبی در کودک ایجاد شود که تا پایان عمر با او همراه باشد و برای همیشه نسبت به حضور در جلسات معنوی از خود مقاومت نشان دهد. بنابراین:

  • کودک را برای مدت طولانی مجبور به ماندن در مراسم نکنید.
  • جایی را برای نشستن انتخاب کنید که در صورت تمایل کودک, بتوانید بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران از جلسه خارج شوید.
  •  حتماً خوراکی های سالم و اسباب بازی مناسب و بی سر و صدایی را که کودک شما به آن علاقه دارد به همراه داشته باشید.
  •  کودکان در هر حالتی نیاز به توجه والدین دارند در حین برگزاری مراسم از کودک خود غافل نباشید. گاهی با او صحبت کنید و به او توجه کنید تا احساس نکند که حضور در جلسه مانع توجه پدر و مادر به او شده است. 
  •  احساس گرسنگی، تشنگی و خواب آلودگی و... رفتار کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد. برای این پیشامدها از قبل به فکر باشید.
  •   در صورت امکان جایی بنشینید که کودکان دیگری هم حاضر باشند تا با یکدیگر سرگرم شوند.

2. بعضی از مجالس آیینی برای کودکان خردسال  مناسب نیستند. مثلاً کودکان درکی از آنچه در یک جلسه عزاداری می گذرد ندارند صدای بسیار بلند و تکرار آواها و صدای ضجه پدر و مادر  و خاموش شدن چراغها کودکان خردسال را می ترساند. بنابراین

  •   در برنامه های مذهبی که ویژه کودکان طراحی شده اند شرکت کنید.
  •   جلسات آرام و مناسب با روحیات کودک را انتخاب نمایید
  •  در صورت امکان پیش از حضور در جلسه  در مورد آن با کودک گفتگو کنید.  

3. یادمان باشد استمرار حضور در مجالس معنوی اهمیت زیادی در رشد شخصیت دینی کودکان دارد. بنابراین تنها به ایام خاص اکتفا نکنید و در طول سال هم به صورت خانوادگی در مساجد حاضر شوید و  قلب فرزندتان را تحت تأثیر معنویت مسجد قرار دهید. البته  باید تلاش کنید تصویری خوشایند از مسجد در ذهن کودکتان ایجاد کنید تا همیشه به آن میل و رغبت داشته باشد.

4. خانه شما هم می تواند یک مکان نورانی و معنوی باشد. محبت و مهربانی به یکدیگر, عفو و گذشت, تلاوت قرآن, برپایی نماز, دعا و گره گشایی از کار بندگان خدا موجب نورانی شدن فضای خانه شما می شود. کودکی که در این خانه رشد یابد در آینده از سلامت نفس و آرامش بیشتری برخوردار خواهد شد.

 


نویسنده: سید مهدی خدایی 

افزودن دیدگاه جدید