منوی اصلی

گوشه ای از فضایل امام صادق علیه السلام

گوشه ای از فضایل امام صادق علیه السلام


امام صادق سلام اللَّه عليه در زمان خود از دانشمند ترین فرزندان رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله بود، و در نزد خاصه و عامه مقام ارجمندى داشت، و از هيچ كدام از ائمه علیهم السلام به اندازه حضرت صادق، علم و دانش روايت نشده، اصحاب حديث و روايت، اسامى راويان آن جناب را جمع كرده ‏اند و آنان با اختلافى كه در عقائد و آراء داشتند، در حدود چهار هزار نفر بودند كه‏ از آن جناب اخذ علم و فضيلت كرده ‏اند.


  •  سدير صيرفى‏ گويد: حضرت‏ صادق‏ عليه‏ السّلام‏ فرمود:

ما ترجمان‏ وحى‏ خداوند و گنجورهاى‏ علم‏ او هستيم‏، ما گروهى‏ هستيم‏ معصوم‏ از خطا و لغزش‏، خداوند به‏ اطاعت‏ ما مردم‏ را امر كرده‏ و از نافرمانى‏ ما نهى‏ فرموده‏ است‏، ما حجت‏ پروردگار براى‏ مردم‏ زمين و آسمان ميباشيم.

  •  جميل گويد: از حضرت صادق عليه السّلام شنيدم مي فرمود:

مردم سه دسته هستند:عالم، متعلم، غثاء(پشه ها) ، علماء ما اهل بيت هستيم، متعلم شيعيان ما ميباشند، و ساير مردم هم غثاء بشمار ميروند.

حضرت صادق عليه السّلام مي فرمود:

  • محمّد بن شريح از آن جناب روايت كرده كه فرمود:

اگر خداوند ولايت ما را بر شما واجب نمي كرد، و شما را بدوستى ما امر نمي نمود ما هرگز شما را در خانه خود نگاه نميداشتيم و شما را به منازل خود راه نمي داديم، به خداوند سوگند ما جز كلمات خداوند چيزى ديگر بشما القاء نمي كنم، ما احكام خداوند را چون گنج حفظ مى كنيم همان طور كه اين مردم طلا و نقره خود را حفظ مي كنند.


ترجمه إعلام الورى , ص389  

افزودن دیدگاه جدید