منوی اصلی

معرفی کتاب خورشید مهربانی

معرفی کتاب خورشید مهربانی

زبان:

بدون تردید اگر انسان بخواهد به سوی خداوند تبارک و تعالی راهی پیدا کند و مورد توجه و محبت خداوند مهربان واقع گردد، راهی نیست به جز اینکه، او خودش را از صفات رذیله پاک گرداند و در مرحله بعد خود را به صفات انسانی آراسته کند و در نهایت به کمالات انسانی نائل گردد. بسیار واضح است که برای رسیدن به این مقام، انسان باید الگو و مقتدایی داشته باشد، الگوئی که خداوند او را تعیین و تأکید کرده و مظهر اتم و اكمل خداوند باشد.

حضرات معصومین عالی آن چنان به خداوند نزدیکند، و آن قدر صفات فعل خداوند در آنها بروز کرده و ظاهر شده است که در زیارت رجبیه می خوانیم و عرض می کنیم: «لا فرق بينك وبينها إلا أنهم عبادک و لک ها؛ خدایا، فرقی بین تو و معصومین بالا نیست، جز اینکه تو معبودی و آنها بنده تو، و تو خالقی و آنها مخلوق تو.» و یا در اذن دخول حرمهای شریفه می خوانیم و به خداوند عرض میکنیم: و الحمد لله الذي من علينا بحکام يقومون مقامه؛ حمد و ستایش مخصوص خداوندی است که بر ما منت نهاد به حاکمانی که، قائم مقام خودش هستند.»

با اینکه همه این چهارده نور مقدس و پاک علیهم السلام ، نور واحد هستند، «كلهم نور واحد»، و در صفات و مقام با هم مساوی هستند، اما به اقتضای زمانشان و به فراخور موقعیتی که داشتند بعضی از این بزرگواران، بعضی از صفاتشان بیشتر بروز کرده و ظاهر شده است تا آن جایی که مردم، بیشتر آن امام را به آن صفت می شناسند. مثلا حلم حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام زبان زد خاص و عام است، کظم غیظ حضرت امام موسی بن جعفر علی و همچنین صبر و شجاعت وجود مقدس حضرت امیرالمؤمنین علی از چیزهایی است که دوست و دشمن به آن معترفند و اقرار می کنند. وجود مقدس حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام نیز به صفت رضا و رئوف مشهور و معروفند.

پس لازم و بلکه واجب است که اولا امام را آن طوری که شایسته است بشناسیم، و ثانيا به او اقتدا کنیم و او را در همه کارهای خویش الگو قرار دهیم.

بنابراین هدف از نوشتن این کتاب، آشنائی بیشتر با امام رئوف و مهربان، امام رضا(ع) است و غرض نقل تاریخ نبوده است، هر چند که اگر انسان کتاب های تاریخی را هم که درباره این بزرگواران نوشته شده با دقت و تدبر مطالعه کند می تواند درس های زیادی بگیرد.

این کتاب در سال 1391 و توسط انتشارات عطر عترت منتشر شده است.

افزودن دیدگاه جدید