شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر - بهشت پاداش جویندگان علم

شرح حدیث اخلاقی توسط رهبر - بهشت پاداش جویندگان علم

۲۷ بهمن ۱۳۹۴ 0 صوتی و تصویری

 

 

شرح حدیث اخلاقی مقام معظم رهبری درباره بهشت پاداش جویندگان علم

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم‏ فرمود:
 مِنْ سلک طریق یطلب فیه عِلْماً سلک اللَّهُ بِهِ طریقا الی الْجَنَّةِ . وَ أَنَّ الملائکة لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا لِطَالِبِ الْعِلْمِ رِضًا بِهِ ، وَ انْهَ لیستغفر لِطَالِبِ الْعِلْمِ مَنْ فی السَّمَاءِ وَ مَنْ فی الارض حتی الْحُوتِ فی الْبَحْرِ ، وَ فَضْلُ الْعَالِمِ علی الْعَابِدِ کفضل الْقَمَرِ علی سَائِرِ النُّجُومِ لیلة الْبَدْرِ ؛ وَ انَّ الْعُلَمَاءَ وَرَثَةُ الانبیاء ، انَّ الانبیاء لَمْ یورّثوا دینارا وَ لَا دِرْهَماً وَ لکن وَرَّثُوا الْعِلْمِ ، فَمَنْ اخُذَ مِنْهُ اخُذَ بِحَظٍّ وَافِرٍ . 
هر که راهی رود که در آن علمی جوید، خدا او را راهی برد که به بهشت در آورد؛ زیرا که فرشتگان پرهای خود را برای طالب علم بگسترانند بخاطر خوشنودی او، و به راستی همانا برای جوینده علم آمرزش طلب کند، هر که در آسمان و زمین است حتی ماهیان دریا، و برتری عالم بر عابد، چون برتری ماه است بر سایر اختران در شب چهارده، و به راستی علما وارثان پیغمبرانند؛ زیرا پیغمبران دینار و درهمی به ارث نگذارند؛ولی علم را به ارث دادند، هر که از آن برگیرد بهره فراوانی گرفته است.
 
منبع: کتاب الامالی شیخ صدوق، صفحه‌ی ۱۱۶

نکته:

این کلیپ یکی از برنامه های  مجموعه  «عطر ماندگار» است که تا کنون چند دوره از آن شبها قبل از خبر ساعت 21 شبکه یک سیما پخش گردیده است و شبکه قرآن سیما نیز آن را بازپخش نموده است ، این مجموعه شامل قطعات کوتاهی از شرح احادیث اخلاقی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای درس خارج فقه خود بیان می‌کنند.
احادیث گنجانده شده در این مجموعه با مضامین اخلاقی و اجتماعی و قابل استفاده برای عموم جامعه است و شرح حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر احادیث نیز حاوی نکات نو و کاربردی در سبک زندگی اسلامی است.پخش مجموعه عطر ماندگار از ماه رمضان سال 1392 آغاز گردیده و تاکنون چند سری از آن آماده و پخش گردیده است.
کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث