داستان کودک و سلطان (انیمیشن)

داستان کودک و سلطان (انیمیشن)

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ 0 صوتی و تصویری
یکی از پادشاهان به بیماری هولناکی گرفتار گردید. گروه حکیمان و پزشکان به اتفاق گفتند: چنین بیماری دوا و درمان ندارد مگر اینکه زهره(کیسه صفرا) یک انسان دارای چنین و چنان صفتی را بیاورند و آن پادشاه بخورد تا درمان یابد. پادشاه به ماءمورانش فرمان دادا تا به جستجوی مردی که دارای آن اوصاف و نشانه ها میباشد بپردازند و او را نزدش بیاورند. ماءموران به جستجو پرداختند تا اینکه پسری نوجوان را با همان مشخصات و نشانه ها که حکیمان گفته بودند یافتند و نزد شاه آوردند. شاه پدر و مادر آن نوجوان را طلبید و ماجرا را به آنها گفت و انعام و پول زیادی به آنها داد و آنها به کشته شدن پسرشان راضی شدند. قاضی وقت نیز فتوا داد که:
ریختن خون یک نفر از ملت به خاطر حفظ سلامتی شاه جایز است.
 
جلاد آماده شد تا نوجوان را بکشد و زهره او را برای درمان شاه از بدنش در آورد. آن نوجوان در این حالت لبخندی زد و سر به سوی آسمان بلند نمود. شاه از او پرسید: در این حالت مرگ چرا خندیدی؟ اینجا جای خنده نیست.
نوجوان جواب داد: در چنین وقتی پدر و مادر، ناز فرزند را میگیرند و به حمایت از فرزند برمی خیزند و نزد قاضی رفته و از او برای نجات فرزند استمداد میکنند و از پیشگاه شاه دادخواهی می نمایند، ولی اکنون در مورد من، پدر و مادر به خاطر ثروت ناچیز دنیا به کشته شدنم رضایت داده اند و قاضی به کشته شدنم فتوا داده و شاه مصلحت خود را بر هلاکت من مقدم میدارد. کسی را جز خدا نداشتم که به من پناه دهد، از این رو به او پناهنده شدم.
 
سخنان نوجوان، پادشاه را منقلب کرد و دلش به حال نوجوان سوخت و اشکش جاری شد و گفت: هلاکت من از ریختن خون بی گناهی مقدمتر و بهتر است. سر و چشم نوجوان را بوسید و او را در آغوش گرفت و به او نعمت بسیار بخشید و سپس آزادش کرد. لذا در آخر همان هفته شفا یافت و به پاداش احسانش رسید.
 
امام باقر عليه السلام : مَن تَوَكَّلَ عَلَى اللّه ِ لايُغلَبُ و مَنِ اعتَصَمَ بِاللّه ِ لايُهزَمُ ؛ آن كه به خدا توكّل كند ، مغلوب نشود و آن كه به خدا توسّل جويد ، شكست نخورد ..
 
فیلم انیمیشن "داستان کودک و سلطان" برگرفته از گلستان سعدی
زمان: 195 ثانیه (03:15)

 

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث