معرفی کتاب 70 (هفتاد) نکته فقهی و اخلاقی مورد احتیاج در حج و عمره

معرفی کتاب 70 (هفتاد) نکته فقهی و اخلاقی مورد احتیاج در حج و عمره

۱۵ مهر ۱۳۹۵ 0 نرم افزار

زبان:

 

70 نكته فقهى و اخلاقى مورد احتياج در حج و عمره، از آثار آيت‌الله حسين مظاهرى است كه به‌منظور بهره‌مندى حجاج از اين نكات اساسى، تهيه و منتشر شده است.
کتاب، داراى دو بخش است:
نكات اخلاقى: در اين بخش، دوازده نكته اخلاقى ذكر شده است.
نكات فقهى: در اين بخش، 58 مسئله فقهى ذكر شده است.
از نكات اخلاقى كه در اين کتاب براى حجاج توصيه شده است مى‌توان به موارد ذيل اشاره كرد: عظمت سفر حج، تفكر در آموزه‌هاى دينى، محاسبه نفس، توبه، اجتناب از گناه، ذكر، دعا، توسل، اخلاص، اغتنام فرصت، حضور قلب و حسن خلق.
در نكته اخلاقى اول، تأكيد شده است: كسانى كه به حج تمتع يا عمره مفرده مشرف مى‌شوند، قبل از هر چيز بايد به عظمت و معنويت اين سفر روحانى، توجه داشته باشند. توجه به اينكه به چه سفرى مى‌روند و اين سفر عرفانى چه بركات و فوايدى را مى‌تواند براى آنان به‌همراه داشته باشد، ضرورى است. «توجه داشتن و غافل نبودن»، اولين گام در سير و سلوك است. بدين ترتيب زائر خانه خدا بايد با هوشيارى و توجه كامل، از فريضه انسان‌ساز حج، كمال بهره‌بردارى را بنمايد تا علاوه بر اينكه عبادت او مورد پذيرش حضرت حق واقع شود، پيشرفت قابل ملاحظه‌اى نيز در سير و سلوك داشته باشد [۱].
در اين کتاب، نكات اخلاقى، مزين به آيات قرآن و روايات معصومين شده و در پايان هر آيه و روايت منبع آن ذكر شده است.
در بخش دوم کتاب، مسائل فقهى مبتلابه حجاج؛ يعنى همان امورى كه حجاج، مأمور به انجام يا ترك آن‌ها هستند و در رساله توضيح المسائل نيز آمده است و شامل قبل، حين و بعد اعمال حج مى‌شود، خاطرنشان شده است؛ مسائلى همچون رعايت عفاف و پوشش اسلامى، پرهيز از هر عملى كه موجب وهن شيعه و بى‌احترامى به پيشوايان بزرگوار اين مذهب شود، شركت در نماز جماعت اهل سنت و...
پی نوشت:
1- متن کتاب، ص1
کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث