انتشار کتاب تاملی در باب مدیریت اسلامی

انتشار کتاب تاملی در باب مدیریت اسلامی

۱۳ بهمن ۱۳۹۴ 0 موسسه

با همت واحد علمی و پژوهشی موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت علیهم السلام کتاب «تاملی در باب مدیریت اسلامی» از سوی انتشارات رواق اندیشه  روانه بازار نشر شد.

«مجموعه ی پیش رو، طرح شمایی در ارائه ی مدلی به منظور تدوین الفباء مدیریت سازمانی، مبتنی بر بعضی از اوصاف حضرت سبحان در آیات کلام الله مجید و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می باشد. کوشش شده تا با نگاهی نو به متون اسلامی، مؤلفه های اصلی مؤثر در سازه های رفتارهای فردی و سازمانی بازیابی شده و به صورت کاربردی ارائه گردد. بدون تردید این تمام راه نیست و ادعای آغازی کامل را نیز ندارد.  خداوند به عنوان خالق هستی، خود اولین و تنها مربی و مدبّر جهان است و امر ولایت در همه ابعادش و مدیریت انسان و جامعه را با واسطه ی حجت های خود به انجام می رساند. این مدیریت بر محور عبودیت انسان و جهت دهی او بر صراط مستقیم شکل می گیرد؛ مدل های رفتاری مبتنی بر این بینش است که در کنش متقابل کنش گران و عاملان اجتماعی تاثیر مستقیم می گذارد و می کوشیم تا از آن، راه و مسیر درست مدیریت را بیابیم. باید به دقت به تفاوت های این مدل با سایر انواع و سبک های مدیریت پرداخت و حدود و مرزهای آن را مشخص کرد و بر این نکته اصرار و ابرام داشت که مدیریت اسلامی و خدامحور، چه برتریها و امتیازهایی بر انواع دیگر سبک های مدیریتی دارد که موجب می شود یک مسلمان در مواجهه با مشکلات بزرگ، آرام، مستحکم و مطمئن گام بردارد؛ چه اینکه اسلام مدیران را به راهشان مطمئن، در کار و امورشان قوی و در اهدافشان پیروز می گرداند و با تأسی از «ان تنصرو الله ینصرکم و یثبت اقدامکم» به آنان این امکان را می دهد که این آرامش و اطمینان، قدرت و نصرت را در مجموعه تحت امر خویش تقویت تا با تربیت نیروی انسانی مؤمن کارآمد، به کیفیت بالا و مؤثری دست یازند.مدیریت اسلامی در عمل و اجرا و هدف، عدالت فردی و اجتماعی را مد نظر قرار داده و مقصود نهایی آن نیز کسب رضایت خداوند رحیم است؛ خدمت به خلق خدا برای سوق به بندگی ذات حضرت حق را نوعی عبادت دانسته و امور سازمانها را با توجه به ارزش ها و موازین شرع دین حنیف رهبری می نماید.»

کتاب حاضر مجموعه ای مشتمل بر مباحث کاربردی مدیریت است که غالب مضامین آن برگرفته از منبع وحی و کلام و سیره معصومین می باشد که شامل این عناوین می باشد: دانش، اقتدار، مهربانی، بزرگ منشی، بخشش، رهبری، داوری، کنترل، تنبیه که در این زمینه راهکارهایی را در جهت بهبود فضای روابط انسانی در یک مجموعه را ارائه می دهد.

کتاب «تاملی در باب مدیریت اسلامی» در 362 صفحه با قیمت 120000 ریال از سوی انتشارات رواق اندیشه منتشر شده است.

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلامکانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام تلگرام قرآن و حدیثکانال قرآن و حدیث در ایتاکانال قرآن و حدیث در گپپیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث