معرفی کتاب: بامداد اسلام

۰۳ خرداد ۱۴۰۲ 0 فرهنگ و اجتماع

زبان:

این آیه نخستین آیه‌ای بود که به محمد (ص) نازل شد، کسی که خواندن و نوشتن بلد نبود اما آیات با معجزه‌ی الهی به او نازل می‌شدند. این کتاب داستان محل زندگی او، سرزمین حجاز عربستان است. این کتاب آغاز اسلام را در عربستان شرح می‌دهد.
کتاب بامداد اسلام نوشته‌ عبدالحسین زرین کوب برای نخستین بار در سال 1346 منتشر شد. نویسنده در این کتاب به شرح وقایع رخ داده در آغاز اسلام در مکه و مدینه می ‌پردازد. او ابتدا پیش از محمد را شرح می‌ دهد و بعد شرایط عربستان را در حضور محمد بررسی می‌کند. عبدالحسین زرین کوب به عنوان یکی از معتبرترین مورخان و تاریخ شناسان این کتاب را با علمی وسیع و دیدگاهی باز نوشته است و این امر ارزش ادبی کتاب را دو چندان می‌ کند.

خواندن این کتاب را به کسانی توصیه می‌کنیم که می‌خواهند با دیدگاهی علمی‌تر به اسلام و مسائل عربستان در آغاز اسلام بپردازند. این کتاب با وجود حجم کم اما بسیار پرمحتوا است و خواندن آن را به دانشجویان تاریخ، فلسفه اسلامی و الهیات توصیه می ‌کنیم.
کتاب بامداد اسلام در هجده فصل نوشته شده است:

فصل اول: اعراب و کعبه
فصل دوم: پیغمبر (ص) در مکه
فصل سوم: پیغمبر (ص) در مدینه
فصل چهارم: محمد (ص) فاتح مکه
فصل پنجم: پیام محمد (ص)
فصل ششم: بیماری و مرگ
فصل هفتم: یادگار محمد (ص)
فصل هشتم: یاران محمد (ص)
فصل نهم: دو پیر
فصل دهم: شام و اسکندریه
فصل یازدهم: اسلام در ایران
فصل دوازدهم: دوره آشوب
فصل سیزدهم: درباره علی (ع)
فصل چهاردهم: آغاز حکومت عربی
فصل پانزدهم: کارنامه یزید
فصل شانزدهم: خاندان پیامبر
فصل هفدهم: مروانیان
فصل هجدهم: انحطاط و سقوط دولت عربی

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلامکانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام تلگرام قرآن و حدیثکانال قرآن و حدیث در ایتاکانال قرآن و حدیث در گپپیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث