فضایل ائمه : امام حسن (ع): خدمتگذاران آسمانی

فضایل ائمه : امام حسن (ع): خدمتگذاران آسمانی

۲۳ شهریور ۱۳۹۴ 0
 
در کتابهاي «الثاقب في المناقب» و «العدد القويه» آمده است، امام باقر عليه ‏السلام از پدران گراميش عليهم‏ السلام از حذيفه نقل مي‏فرمايد که، حذيفه گفت:  
رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم با گروهي از انصار و مهاجر در کوه احد بودند، ناگاه امام حسن عليه ‏السلام با آرامش و وقار به سوي رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم حرکت مي‏کرد. پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم با دقت به آن حضرت و کساني که با او بودند، نگاه مي‏ کرد. بلال رو به پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم کرد و گفت: اي رسول خدا؛ آيا فرد ديگري نيز با او است؟ رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود:  
«همانا جبرئيل او را راهنمائي مي‏کند و ميکائيل از او محافظت  مي‏نمايد، او فرزند من و جان پاک من و يکي از استخوانهاي من است، اين حسن سبط و نور چشم من است، پدرم فداي او باد» 
آنگاه رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم برخاست ما نيز به همراه آن حضرت برخاستيم، رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم در حالي که مي‏فرمود:«تو ميوه‏ ي قلب من، حبيب من و شادماني دل مني»، دست امام حسن عليه ‏السلام را گرفت و به راه افتاد.  
ما نيز پشت سر آن حضرت به راه افتاديم، تا آن که آن بزرگوار در جايي نشست و ما نيز گرداگرد وجود نازنينش حلقه زديم، ما مي‏ديديم که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم چشم از امام حسن عليه‏السلام برنمی داشت.  
سپس پيامبر خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمود:  
به راستي که او (امام حسن عليه‏ السلام) به زودي پس از من، راهنماي مسلمانان و هدايتگر آنان خواهد بود، او هديه‏ اي از جانب پروردگار جهانيان براي من است، او بعد از من - از من - خبر مي‏دهد و آثار مرا به مردم معرفي مي‏کند و سنت و روش مرا زنده مي‏گرداند، و با رفتارش امور مرا به عهده گرفته و سرپرستي مي‏نمايد، خداوند نيز به وي با نظر رحمت و مهر مي ‏نگرد.  
خداي رحمت کند کسي را که اين مقام و منزلت را براي او بشناسد و با احترام به او به من نيکويي نموده و مرا گرامي بدارد.( بحارالانوار،ج43،ص333،صحیفه الابرابر،2/162،ح43)

منبع: اعجاز امیران عالم،احمد متوسل،انتشارات دارالفکر،صص40-42.

 

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث