منوی اصلی

کتاب مطلع مهر (انتخاب همسر)

کتاب مطلع مهر (انتخاب همسر)

نام کتاب: مطلع مهر 
نویسنده: اميرحسين بانكي فرد 
ناشر: حديث راه عشق 
 
این کتاب تلاش کرده تا در موضوعات مختلفی که مبتلا به مراحل ازدواج از تعیین ملاک‌ها تا خواستگاری و تعیین مهر و تحقیق و…. مجموعه ای از راهنماها و سوالات و اشکالات مختلف را ارائه کرده و به تناسب هر فصل رجوع جدی نیز به آیات و روایات داشته باشد.
پاسخ های کتاب به بعضی مسائل نیز دانسته یا ندانسته بدون ارجاع با برخی احادیث تطابق دارد و می توان از این کتاب به مجموعه ای جامع و کاربردی برای افراد در معرض ازدواج و خانواده های آن ها نام برد که هیچ یک از مجموعه های مشابه فرصت های مانند آن نیافته اند.
نمودارهایی که خلاصه توضیحات هر فصل را در خود دارد، در انتها یا میانه‌ی فصل‌ها کاربرد این کتاب را برای هر فرد با هر درجه از معلومات و تحصیلات و اطلاعات در این حوزه‌ی خاص دو چندان کرده است.
کتاب با روایت تکان دهنده ی پیامبر که ازدواج و فراهم آوردن زمینه ی ازدواج در راه خدا را راه ورود به ولایت الهی دانسته است آغاز می شود. ( من نکح لله و انکح لله استحقّ ولایه الله (المحجه البیضا جلد۳ ص۵۴))

فصل اول : فوریت ازدواج

"فوریت ازدواج" عنوان فصل نخست است که به مواردی چون وجوب ازدواج در شرایط کنونی، ضرورت تحصیل مقدمه ی واجب (برای عفاف و حفظ نسل)، وظیفه همگانی جهت تحصیل ازدواج‌، رفع موانع ازدواج (مصداق صد عن سبیل الله) می پردازد. زیر فصل بعدی تحصیلات و ازدواج است که به طرح مشکلات چون انواع و اقسام مزاحمت ها، ذهنیت های اطرافیان، از دست دادن موقعیت های مناسب، عدم سازگاری، عدم تناسب تحصیلی پرداخته شده و راه حل هایی چون عقد شرعی و به تاخیرا نداختن ازداج ضمن زندگی مشترک، کار همراه با تحصیل، زندگی قانع و ساده، حمایت والدین، انجام مشترک کار خانگی، عدم بچه دار شدن تا پایان تحصیل اشاره کرده و از سویی گوشزد کردن تذکراتی به خانواده ها از طریق افراد با نفوذ در مواردی چون عدم پاسخ یا پاسخ منفی ضمن غوغای درون، بدبینی فرزندان به والیدن به خاطر اشکال تراشی بی مورد، ازدواج در فصل مناسب موجب استفاده از بهار عمر و بهتر درس خواندن، صحبت مستقیم و منطفی و معقول با والدین و گوشزد کردن اشتباه شان، واسطه کردن افراد پرادخته شده و در گام بعد مسائل سن و سربازی، مشکلات اقتصادی، مشکلات خانوادگی نظیر بیماری والدین، تاکید بر ازدواج فرزندان بزرگ‌تر، تکفل خانواده، طلاق، اختلاف والدین، فوت والدین، سوابق بد والدین، عدم جود خواستگاری مناسب، توهمات، مشکلات عاطفی، روش کنترل غرایز تا هنگام ازدواج طرح و بحث شده است.
 

فصل دوم : احراز شرایط اولیه برای ازدواج

عنوان فصل بعدی "احراز شرایط اولیه برای ازدواج" است که به مواردی نظیر برنامه ریزی نه شتاب زدگی، مطالعات اولیه، تحصیل آمادگی برای ازدواج، شرایط لازم برای ازدواج، بلوغ اشد، رشد عقلانی، راه های احراز انواع دیگر بلوغ نظیر بلوغ عاطفی، جنسی، اجتماعی، فرهنگی و… طرح شده است.
 

فصل سوم: معیارهای انتخاب همسر

در این فصل  با طرح مشکلات و پیچیدگی تعیین معیار، هدف از ازادواج، کفویت و همتایی، خودشناسی آغاز شده و ملاک هایی چون آرامش حقیقی در ازدواج، تطابق فرهنگی، احساس خوشایندی مطرح گردیده است. سپس معیارهای انتخاب همسر از منظر اهل بیت با مراجعه به روایات مطرح شده که می توان آن ها را چنین لیست کرد:
 

معیارهای انتخاب همسر برای آقایان:

ایجابی: خوش نامی، حسن خلق، مادر لایق، کفویت و هم تایی، اصیل و ریشه دار، خانواده خوب، مهربان، مددکار، بی دردسر، دهان خوش بو، پرزا، نرم خو، مومن، شایسته، کم خرج، متدین، زیبا.
سلبی: بی تربیت، لجباز، ناسازگار، نافرمان، کثیف، لاغر و استخوانی، مردن برای دیگران، احمق، بی بند و بار، فتنه گر، شهوت ران، شتابان در لذات حیوانی، اهل حرام، قهقه زننده، پلید تبهکار، بدزبان بی حیا، پرحرف، مجنون، نکوهیده، عزادار دائمی، منت گذارنده ثروت، درشت گوی زشت کردار، بدکاره، پرتقاضای طلاق، فخر فروشی کننده با مال و منال دنیا با دیگر زنان، روابط نامشروع ، ارتفاع گیرنده بر شوهر در گفتار ورفتار.
 

معیارهای انتخاب شوهر برای خانمها:

ایجابی: همتایی، کفویت ایمانی، پاکدامنی، تمکن مالی، شرافت اسلامی، اخلاق، دین داری، امانت داری، تقوا، فرهنگ، اعتقاد صحیح، پاکیزه، سخی و دست و دل باز، سلامت جنسی، نیکوکاری، پشتیبانی پدر و مادر.
سلبی: دروغگویی، تهمت زن، دشنام گوی، بخیل، دریغ از کمک به دیگران، دست بزن، بد رفتار، بداخلاق، تنگ نظر، سوء تدبیر، شراب خوار، انحراف جنسی، غیرت بیجا، اهمیت بی جا به ثروت، فشار اورنده به خانواده.
و با تذکر عدم جلوگیری به خاطر فقر و نداشتن مال به بررسی معیارهای مشترک نظیر اصالت خانوادگی، ازدواج غیرفامیلی، سوء تدبیر، کینه توزی، حسادت، بد اخلاقی می پردازد.
 

فصل چهارم: آداب خواستگاری

مطالبی که در این فصل آمده است عبارتند از:
طرح حایگاه عقل و قلب در انتخاب، دلدادگی، آشنایی های مستقیم آغاز شده و با شیوه ی برخورد با آشنایی های مستقیم، آشنایی از طریق چت، خواستگاری غیر مستقیم، نکاتی در مورد انواع خواستگاری رسمی و غیر رسمی ادامه می یابد. سپس مجلس خواستگاری و نکاتی در مورد آداب خواستگاری طرح می شود. و در گام بنهایی گفتگو و چگونگی آغاز و استفاده از دیدگاه های خانواده پس از اولین جلسه مطرح می شود، شیوه ی گفتگوی دو نفره و ارائه نکات عملیاتی برای آن از ویژگی های دیگر این فصل است. شناسایی از روی سوالات فرد، شیوه ی سوال کردن، تشخیص صداقت، حدود بیان اسرار زندگی در خواستگاری، نکات قابل توجه در مورد کفتگوی خواستگاری سوالات گفتگو ، احکام و آداب خواستگاری در نگاه اهل بیت نیز بخش پایانی این فصل را شامل می شود.
 

فصل پنجم: ضرورت تحقیق در ازدواج

ذکر زمان تحقیق، منابع تحقیق، خصوصیات محقق، شیوه تحقیق، نکات مهم در تحقیق فصل پنجم کتاب را شکل می دهد.
 

فصل ششم: تصمیم گیری

«تصمیم گیری» موضوع فصل ششم است که حایگاه قسمت در ازدواج، توکل، جایگاه استخاره در ازدواج، مشاوره، شیوه ی ارزیابی ملاک ها، نکات پزشکی، دوری از شتاب زدگی، نکات اساسی در تصمیم گیری، دوری از ازادواج تحمیلی از نگا ه روایات را در برمی گیرد.
 

فصل هفتم: نقش مهریه در ازدواج

«نقش مهریه در ازدواج» عنوان فصل هفتم است که فلسفه ی مهریه، میزان مهریه، مهرالسنه، عوامل بالا رفتن مبلغ مهریه، احکام مهریه، مجلس مهریه برون، مهریه از نظر اهل بیت را در بر می گیرد.
 

فصل هشتم: بهترین انتخاب

در این فصل که فصل پایانی است به صورت فشرده تلاش گردیده مباحث کتاب مرور گردد.
 
برای خرید این کتاب به اینجا مراجعه فرمایید.

5 دیدگاه‌ها

Hoda در پنجشنبه, ۱۶ بهمن, ۱۳۹۳ ساعت ۰۰:۲۹:۳۶
اول خواستگار پيدا بشه بعد خودمون ميدونيم چكار كنيم مشكل اينه كه پسرها نمي خوان ازدواج كنند
محمد حسین در چهارشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۰۷:۲۲
ما میخوایم ازدواج کنیم و تشکیل خانواده بدیم ولی متأسفانه ترس داریم از چند موضوع که یکیش شغله
زهرا در سه شنبه, ۲۰ مرداد, ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۰۱:۰۰
با سلام خدمت جوانان ایران زمین.به نظرم علت اصلی عدم ازدواج جوانان غرور کاذبیست ک دختر وپسر را تسخیر کرده و با وجود اینکه میدانند روز ب روز ب مرگ نزدیکتر میشوند خود را از خوشبختی محروم میسازند!اگر جوان باور کند غرور شیطان را از اوج ب قعر رساند ، دگر خواهی را سرلوحه زندگیش قرار داده هم لذتهای دنیای فانی!و هم لذت قرب الی الله را با تمام وجود درک خواهند کرد .و آیاخوشبختی چیزی بالاتر از این است؟؟؟
ناشناس در شنبه, ۲۱ شهریور, ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۹:۰۶
راه حل شما کمی تخیلی است گویا در جامعه زندگی نمیکنید. به نظر من یکی از راه های عملی در این شرایط افزایش مدت عقد میتواند باشد حتی تا چهار سال
استیناس در پنجشنبه, ۲۶ شهریور, ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۳۸:۱۷
مشکل از هر دو طرف است...سخت گرفتن های بیجای یه عده کار رو برای گروه خییلی بزرگی سخت کرده خیلی از دختر ها هستند که واقعا یا خواستگار ندارند یا اصلا بعداز جلسه اول کار ادامه پیدانمیکنه که بخواهند به فکر بعدش باشند همینطور خیلی از پسرها هم هستند که یا کسی راهشون نمیده یا دختر خانم ها و خانواده هاشون نمیپذیرند و رد میشن.....ازدواج کردن تو شرایط حال ما مثل هوا کردن فیله خیلیا هستن که واقعا قصد دارند ولی تمام راه ها یا از اول بسته است یا نهایتا بسته میشه و هزارتا ضربه روحی میخورن که همین ترس رو برای پذیرفتن و جلو رفتن افزایش میده.کاش یکی باشه که جوونارو درک کنه و بتونه یه کاری بکنه.به تمام کسانی که راه رو سخت کردن هشدار میدم که در تک تک گناهانی که در این دوران به این دلیل صورت میگیرد شریکید.از ما که گذشت،برای خودتون یه کاری بکنید

افزودن دیدگاه جدید