یعقوب زکزکی، رهبر شیعیان نیجریه

یعقوب زکزکی، رهبر شیعیان نیجریه

۲۸ آذر ۱۳۹۴ 0 فرهنگ و اجتماع
نیجریه یکی از مناطق مهم تمرکز جمعیت مسلمانان شیعه در قاره آفریقا است. هرچند آمار دقیق و جدیدی از جمعیت مسلمانان نیجریه در دست نیست، اما برآوردها حاکی از آن است که 85 میلیون نفر از جمعیت 170 میلیونی نیجریه مسلمان هستند و گفته می شود که شیعیان حدود 5 درصد آن را تشکیل می دهند.بیشتر شیعیان نیجریه در شمال غربی این کشور و در ایالت های کادونا ،کانو و سوکوتو ساکن هستند.
شیخ ابراهیم یعقوب زکزکی، روحانی مسلمان و شیعه مذهب، در ماه مه سال ۱۹۵۳ در زاریا واقع در ایالت کادونا نیجریه به دنیا آمد.
ابراهیم زکزکی فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه أحمد بن بللو است و در سال 1980 به مذهب تشیع گروید و شروع به آشنا کردن مردم این کشور با تشیع کرد.
او سپس شروع به خواندن کتاب‌هایی در خصوص تشیع به زبان انگلیسی کرد و به مدت 15 سال شیعه شدن خود را علنا اعلام نمی‌کرد تا اینکه سال 1995 شیعه شدن وی اعلام شد.
زكزكي رییس سازمان اسلامی نیجریه است و به دفاع از حقوق مسلمانان و برافراشتن پرچم اسلام و دعوت برای اتحاد مسلمانان شهرت دارد.در حال حاضر شماری از شیعیان در نیجریه به ویژه شهر زاریا واقع در ایالت کادونا زندگی می کنند و ' سازمان اسلامی ' که شیخ زکزکی آن را اداره می کند ، به امور آن ها رسیدگی می کند .
وي در سال 2014 و در روز جهانی قدس سه پسر خود به نام‌های احمد، حمید و علی را به ضرب گلوله نیروهای پلیس نیجریه از دست داد.

منبع: همشهری آنلاین، (تاریخ بازبینی:94/09/25)

 

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث