نگاه ناب؛ کتابی از آیت الله سید رضی شیرازی

نگاه ناب؛ کتابی از آیت الله سید رضی شیرازی

۲۱ دی ۱۳۹۵ 0 معارف
نگاه ناب اثری ارزشمند از آیت الله سید رضی شیرازی می باشد. نگاه ناب حاوی یک دوره معارف حقه به شیوه ای بدیع و استدلالی عرضه شده و ده ها نکته دقیق علمی و فلسفی با قلمی شیوا تبین شده است.
ایشان در مقدمه این اثر هدف نگارش را اینگونه توضیح می‌دهند :
“بنیان عمل عقیده است. آدم نخست معتقد می شود و سپس به عمل می پردازد. آن گاه که شالوده عقیده در جامعه ای متزلزل میشود، سیمای عمل در آن جامعه رنگ تباهی و فساد به خود میگیرد. هر گونه اصلاحی باید از اصلاح عقیده آغاز شود. عمری را بر اساس این فکر سپری کرده ام و از خداوند توفیق خواسته ام تا بتوانم در این راه مقدس گامی صادقانه بردارم. سر و کارم با جوانان بوده است؛ آنانی که در اقیانوس امواج تبلیغاتی جهان امروز سردرگم گشته اند و به عنوان دستگیره ای محکم هستند و اعتقادی صحیح را میجویند. این کتاب کمک شایانی به صاحبان اندیشه میکند تا آنان بنیان ارزشمندی برای اصول عقایدشان ایجاد نمایند. از آنجا که اعتقاد به خداوند اساس و محور همه اصول اعتقادی است و سایر اصول (عدل، نبوت، امامت و معاد)هر کدام به گونه ای به این اصل بر میگردد. کتاب را مشتمل بر سه بخش قرار دادم. بخش اول خداشناسی. به همین مناسبت مبحث عدل را در پی بحث اثبات صانع آمده است. بخش دوم فرمان خدا. به همین مناسبت بحث نبوت به بحث امامت می انجامد. بخش سوم پاداش و کیفر فرمانبری و نافرمانی. بحث معاد و روز رستاخیز در این بخش مطرح می شود. از خداوند میخواهم توفیق تبیین و تکمیل این مباحث را به این بنده و توفیق مطالعه و بهره مندی از آنرا به خوانندگان گرامی اعطا فرماید.” 
 
مولف این کتاب را به منظور تقویت مبانی اعتقادی نسل جوان و حل گره های فکری آنان در سال 1350 شمسی تالیف کرده است. روش ایشان در این کتاب، مطرح کردن نظریات و شبهات اصول اعتقادی، و سپس نقد منصفانه آنهاست که بدین سان، اندیشه برتر در میزان عقل و منطق، روشن شده است.
این کتاب در گذشته با نام طرح و نقد اندیشه ها در مبانی اعتقادی به چاپ رسیده است و چاپ جدید این اثر دربردارنده تغییرات زیر است:
1. مولف محترم، طی حدود یکصد جلسه این کتاب را برای عده ای از طلاب و علاقه مندان تدریس کرده اند که در این چاپ توضیحات لازمه به صورت پیوست در پایان هر فصل آورده شده است.
2. با توجه به طرح اشکالات جدید در عرصه فکر و عقیده و نیز وجود کاستی های در چاپ پیشین، با شاراف معظم له نسبت به جبران آنها تلاش شده است.
3. مطالب کتاب در حد امکان، منبع یابی و مستندسازی و واژه نامه برخی اصطلاحات کلامی و فلسفی و نیز فهرست های تخصصی در پایان کتاب آورده شده است.
 
 
کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلام
کانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام
تلگرام قرآن و حدیث
کانال قرآن و حدیث در ایتا
کانال قرآن و حدیث در گپ
پیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث