روز دحو الارض

روز دحو الارض

۱۳ مرداد ۱۳۹۷ 0 معارف

«دحو الارض» یکی از روزهای خاص تقویم اسلامی است. بنابر روایات در چنین روزی اولین خشکیهای زمین از جایی که حالا خانه کعبه قرار دارد نمایان شده است. قرآن کریم هم از این روز یاد کرده است در آیه 30 سوره نازعات: « وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَٰلِكَ دَحَاهَا» 

 روز پر فضیلتی است. امام علی علیه السلام درباره اش فرموده اند: «نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد در بیست و پنجم ذی القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده خواهد داشت» [1]

برای آنها که به دنبال روزهای پرفضیت برای روزه داری هستند یکی از بهترین فرصتها روز دحو الارض است.  نماز مخصوصی هم دارد که زیاد وقتتان را نمی گیرد.   یکی از بهترین اعمال در این روز زیارت امام رضا(ع) است. دعای بسیار زیبایی هم ویژه این روز هست که مضامین عمیق و دلنشینی دارد و در مفاتیح بیان شده است.  

در بخشی از این دعا آمده است: «ای کفایت کننده، ای وفادار، ای آنکه لطفش نهانی است، به لطفت به من لطف کن و به عفوت سعاتمندم گردان و به یاری ات تأییدم فرما و از ذکر کریمانه ات فراموشم مکن...»

دعای روز دحو الارض(دانلود متن، ترجمه و صوت)

منبع: نرم افزار باد صبا

[1]. المراقبات، مرحوم آیت الله حاج میرزا جواد ملكی تبریزی

 

 

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلامکانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام تلگرام قرآن و حدیثکانال قرآن و حدیث در ایتاکانال قرآن و حدیث در گپپیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث