منوی اصلی

انسان‌ در قرآن

تکیه گاه

چه کنم تا در زندگی زمین نخورم

تنها دستگیره ای که میتوان به آن اعتماد کرد خداست.

تفاوت زن و مرد

تفاوتهاى زن و مرد در اسلام

زن و مرد از جهات بسيارى مساوى اند، اما مانند هم نيستند و در بسيارى از امور، تفاوتهاى فراوانى دارند و اين تساوى و تفاوت، زمينه اختصاص حقوق ويژه اى را براى هر كدام فراهم مى كند.

احسان به والدین در آیینۀ قرآن

خداوند متعال در قرآ ن پس از مسئلۀ توحید، در آیات بسیاری به نیکی به پدر و مادر سفارش می کند.

جنین شناسی و انطباق آن با آیات قرآن

دكتر كيث‌‌مور استاد تشريح و جنين‌شناسي در دانشگاه اوتاواي كانادا: «هر چه انسان حقايق جديدتری را كشف كند، در واقع می بيند كه همان حقايق موجود در قرآن را تكرار كرده است.»

مراحل آفرينش انسان

مراحل آفرينش انسان در قرآن

یکی از شگفتی های قرآن بیان مراحل آفرینش انسان است که در زمان نزول قران دقت عبارات به کار رفته چندان برای مخاطبان قران مفهوم نبود اما با پیشرفت علم آناتومی شگفتی بیان قرآن مشهود گردیده است.

روش تزکیه از نگاه قرآن

اگر بخواهيم ديدگاه قرآن را راجع به تربيت بشناسيم، بايد «تزكيه» را مورد بحث و تحليل قرار دهيم تا مشخص شود كه تربيت از نگاه قرآن چيست و چه مباني، لوازم و پيامدهايي دارد. در این نوشتار به مباحثی پیرامون تزکیه خواهیم پرداخت .

ارزش انسان در قرآن

ارزش انسان در قرآن

در جامعه ای که مورد نظر اسلام و قرآن است، هر انساني محترم و دارای شخصيت و کرامت می باشد.

ارتداد در قرآن

ارتداد از جمله تحولاتی قهقرائی است که اگر در وجود انسان مسلمانی ایجاد شود نه تنها آثار فقهی و حقوقی براو بار می شود که حتی او را به مثابه مرده ای می گرداند .

دختر شایسته جهان (Miss World)

دختر شایسته جهان از نظر قرآن

هر ساله همایشی بزرگ با عنوان انتخاب دختر شایسته جهان برگزار می شود...اما خدایی که خود خالق زیباییهاست شایستگی زن را به چیزهای دیگری می داند ...

یاد خدا حیات بخش دلها

انسان برای رسیدن به درجات بالاتر حیات که همان حیات قلب است لازم است همواره با قدم تقوا در مسیر هدایت قدم بردارد و این در سایه یاد خدا محقق می شود. پس یاد خدا مقدمه زنده شدن دل است.

آیه 25 سوره قصص - موسی و دختران شعیب

الگوی دختران و پسران جوان در قرآن

از روایتی که قرآن از صحنه برخورد حضرت موسی و دختران شعیب دارد به خوبی می توان فهمید که چه رفتاری در خصوص دختران و پسران مورد رضایت الهی است.

خودکشی حقیقی چیست؟

قلب انسان سرمایه انسانیت اوست. قلب انسان می تواند حقایق را ببیند, بشنود و بفهمد. اگر روزی انسانی چنین سرمایه­ ی گرانقدری را از دست دهد از انسانیتش چه می­ماند؟

فلسفه امتحان الهی

نکته ای که نباید از آن غافل شد اینکه همه انسان ها در معرض آزمایشات الهی هستند . و در این بین آشنائی با فلسفه این حقیقت موجود ، توان انسان را مضاعف خواهد نمود .

شیر مادر در قرآن و روایات

آخرین دست یافته های علمی بر این نکته تأکید می کند که برای کودک شیری بهتر از شیر مادرش نیست. در حالی که در قرآن و بعد از آن روایات اهل بیت (علیهم السلام)، بارها به این مسئله اشاره شده است.

پاداش صدقه دادن مخفیانه

اگر صدقه‏ ها را آشكار كنيد، كارى نيكوست، و اگر آنها را پنهان داريد و به تهيدستان دهيد براى شما بهتر است

شخصیت

مؤلفه‌های شخصیت سالم در قرآن

قرآن مجید شخصیت انسان را به گونه‌ای بیان نموده است که هم متمایز از حیوانات است و هم انسان‌ها را تنها به خاطر ویژگی‌های جسمانی در یک جایگاه به شمار نمی‌آورد ...

صد بار اگر توبه شکستی باز آی

توبه از منظر قرآن و روایات

گناه لکه سیاهی است که در قلب انسان می نشبند و آرام آرام قلب را به حقیقتی تاریک تبدیل می کند، اما خداوند توبه را برای پاک کردن آن لکه های سیاه گذاشته که با رعایت شرایطش اثر خودش را خواهد گذاشت.

ایمان و کفر

الذین امنوا و الذین کفروا در قرآن چه کسانی هستند؟

دو عبارت یا ایها الذین امنوا و یا الیها الذین کفرو تنها مخصوص به مردم یک دوره و یک زمان مشخص نیست بلکه ...

قرآن و انجیل

حکمت سختی ها و مشکلات: نکته ای خواندنی از قرآن و انجیل

سختی ها و مشکلات صیقل دهنده یا خالص کننده انسانهاست و قرآن می فرماید: راستى که ما انسان را در سختی و رنج و مشکل آفریدیم...

عوامل انحطاط جامعه از نظر قرآن

عوامل نابودی جامعه از نگاه قرآن

در این مقاله مهم‌ترین عوامل نابودی ملت‌ها و تمدن‌های بشری که در قرآن به آنها اشاره شده، فهرست گردیده است.

حیات حقیقی در سایه اطاعت از انبیاء الهی

بر اساس آیات قرآن و روایات "قلب" انسان چشم و گوشی دارد که این ادراکات به وسیله آن محقق می شود. اگر چشم و گوش دل باز باشد قادر به ادراک حقیقت است و گرنه حقیقت را نخواهد دید. ...

monafeghin

نشانه هاى منافقان در سوره بقره

منافقین کسانی هستند که متظاهر به اسلامند ولی در قلبشان و در عمق روحشان مسلمان نیستند. در این بین قرآن به خوبی آنان را به دیگران شناسانده است .

mottaghin

ویژگیهای متقین از نظر قرآن کریم

از جمله گروه هائی که مورد لطف خداوند متعال قرار می گیرند متقین هستند . آشنائی با ویژگی های آنان ، همسو شدن با آنان را هموار خواهد نمود .

دنیا از منظر قرآن

دنيا در قرآن‌كريم از ابعاد مختلف موردتوجه قرار گرفته و متناسب هر بعد از ابعاد آن آياتي نازل شده است. و در مجموع تصوير روشن و كامل و جامعي از جايگاه دنيا در فرهنگ قرآني ارائه گرديده است.

حجاب و عفاف در قرآن کريم

«يا ايها النبي، قل لازواجک و بنائک و نساء المؤمنين يدنين عليهنّّ من جلابيبهنّ ذلک ادني ان يعرفن فلا يؤذين و کان الله غفوراً رحيماً؛ اي پيامبر به زنان و دختران خود و به زنان مؤمن بگو روسري هاي بلند بر خود بيفکنند، اين عمل مناسب تر است، تا (به عفت و پاکدامني) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند و خداوند آمرزنده ي مهربان است» . (1) (سوره احزاب، آيه ي 59)

عشق و محبت در قرآن و روایات

عشق و محبت در قرآن و روایات

عشق و محبت تنها منحصر به عشق حیوانی جنسی و حیوانی نسلی نیست، بلکه نوع دیگری از عشق و جاذبه هست که در جوّی بالاتر قرار دارد و اساسا از محدوده ماده و مادیات بیرون است.

مقامات پیامبر اکرم

مقامات والای پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در قرآن

خداوند متعال در آیات قرآن کریم گاهی به طور صریح و زمانی به گونه ضمنی به مقامات پیامبرخاتم (ص) اشاره فرموده است که در این بخش به برخی از این آیات اشاره می کنیم.

مرزها و اصول روابط خانواده در قرآن كريم

 
براي تحكيم روابط عاطفي بايد از خود محوري پرهيز كرد مگر در حدي كه شرعا حقي براي مرد تعيين شده باشد آن هم به شيوه صحيح و رفتار عاقلانه و حساب شده. به هر حال يكي از چيزهايي كه ارزش منفي دارد و جو عاطفه و مودت و محبت را به هم مي زند, خود محوري و زورگويي است كه از ناحيه مرد يا از ناحيه زن بروز مي‌كند

حقیقت هدایت و گمراهی

هدایت نوری است که در قلب انسان واقع می شود و به او بصیرتی می بخشد که حق و باطل را می شناسد.

ظالمان رستگار نمی شوند

انسان با قلب خود راه به بندگی خدا می جوید. سر باز زدن از هدایت قلب انسان را به قهقرا می کشاند و قلب او را کر و کور می گرداند و این ظلم آشکار انسان به خود است.

صفحه‌ها