منوی اصلی

شهادت چند پرفسور جنین‌شناس به‌ رسالت پیامبر اکرم - قسمت اول

شهادت چند پرفسور جنین‌شناس به‌ رسالت پیامبر اکرم - قسمت اول

خداوند حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) را پيامبري براي جهانيان قرارداد و فرمود: «وَ مَا أرْسَلْناكَ اِلّا رَحمَة لِلعَالَمين».[1] و ما نفرستاديم تو را مگر رحمتي براي جهانيان. او نه تنها پيامبري به‌سوي صحرانشينان حجاز، بلكه پيامبري براي جهانيان از گذشته‌ها تا به امروز و فردا با همه پيشرفت‌ها و آگاهي‌هاست.

معجزات پيامبران گذشته را مردم معاصر وي مي ديدند و پس از مدتي خداوند، پيامبري ديگر با دين جديد و معجزه‌اي جديد مي‌فرستاد. اما حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) پيامبري است خاتم تا به روز قيامت، از اين‌رو معجزه وي را معجزه‌اي باقي قرار داد.
1. پروفسور كيت مورپيامبران قبل از حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) پيامبري مخصوص قوم خويش بودند: «وَلِكُلِّ قَوْمٍ هَادٍ»[2] اما رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) براي همه مردمان است و لذا خداوند معجزه او را متفاوت از معجزات طبيعي و زودگذر ساير پيامبران قرار داده است.
معجزات پيامبران گذشته را مردم معاصر وي مي ديدند و پس از مدتي خداوند، پيامبري ديگر با دين جديد و معجزه‌اي جديد مي‌فرستاد. اما حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) پيامبري است خاتم تا به روز قيامت، از اين‌رو معجزه وي را معجزه‌اي باقي قرار داد.
اگر از يك نفر يهودي يا مسيحي بخواهيم كه معجزه حضرت موسي (علیه السلام) يا حضرت عيسي(علیه السلام) را به ما نشان دهد، خواهد گفت: من چيزي ندارم كه به شما نشان دهم و نمي‌توانم عصاي موسي(علیه السلام) را براي شما حاضر كنم و نمي‌توانم حضرت عيسي(علیه السلام) را دعوت كنم تا جلوي چشمان شما مردگان را زنده و بيماران را شفا دهد، تنها مي‌توانم گزارشي تاريخي از معجزات آنان را ارايه دهم؛
ولي اگر از يك مسلمان راجع به بزرگترين معجزه حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) بپرسند، خواهد گفت: مهمترين معجزه او قرآن كريم است كه در ميان ما همچنان باقي است و مردم مي‌توانند در آيات و معجزاتش تحقيق و جستجو كنند: «قُل ايّ شَيء أكبرُ شَهادَة؟ قُل الله شَهِيدٌ بَينِي وَ بَينَكُم وَ اوحِيَ اليَّ هَذا القُرآن لانذِركُم بِه وَ مَنْ بَلَغ» [3] بگو كدام چيز گواهيش بزرگتر است؟ بگو: خدا ميان من و شما گواه است و اين قرآن به من وحي شده است تا با آن، شما و هر كه را [كه پيام آن] به او برسد، هشدار دهم.
يكي از ابعاد اعجاز در اين كتاب علم و دانشي است كه در آن است، چنان‌كه خداوند مي‌فرمايد: «لكنّ اللهَ يَشْهَد بِمَا أنزَلَه بِعلمِهِ». [4] ليكن خدا به آنچه سوي تو فرو فرستاد گواهي مي‌دهد [كه] آن‌را به دانش خويش فرو فرستاده است.
پژوهشگران و اساتيد دانشگاه‌ها و رهبران انديشه انساني مي‌توانند درباره‎ علومي كه در اين كتاب خداي سبحان است به تحقيق و جستجو بپردازند.
در اين مقاله به عنوان نمونه چند پروفسور بزرگ جنين شناس اروپايي‌ و امريكايي را مي‌بينم كه چگونه وقتي آيات جنين شناسي قرآن به آنان عرضه مي شود، ابتدا با تعجب بسيار اظهار مي‌دارند كه چگونه ممكن حضرت محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) 1400 سال قبل جنين و مراحل آن‌را دقيقا توصيف كند، چيزي كه دانشمندان بزرگ جهان تا سي سال پيش نتوانستند دريابند؟ ولي وقتي به مطالعه آيات پرداختند، از انطباق آنها با واقعيت‌هاي علمي، آنچنان شگفت زده شدند كه در حضور همه مسلمان شده و به رسالت پيامبر اكرم شهادت دادند.

جاي بسي خوشحالي است كه بتوانم سهمي در روشن ساختن آيات قرآن در مورد تكامل انسان داشته باشم. براي من كاملاً روشن است كه اين گفته‌ها از جانب خداوند براي حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) فرستاده شده است. زيرا تقريباً تمامي اين علوم تا قرن‌ها بعد كشف نشده بود و براي من قطعي است كه حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) حتماً پيامبر خداست.
2. تي. وي. ان پرساود T.V.N Persaudچند سال پيش عده‌اي از اساتيد دانشگاه جده آيات قرآني مربوط به جنين شناسي را جمع‌آوري كردند اما با خود گفتند كه آيا گفته‌هاي قرآن در اين باره منطبق با واقع است؟ يكي از آنان اظهار داشت بر اساس فرموده قرآن: «لَو كَانَ مِنْ عِندِ غَيرِ اللهِ لَوَجدوا فِيه اِخْتلافَاً كَثيراً»[5] (اگر اين قرآن از جانب غير خدا بود در آن اختلاف بسيار [با واقع]‌ مي‌يافتند. اما جهان جنين همانطور كه از نامش پيداست، جهاني است پوشيده و ناپيدا است، چگونه مي‌توان آيات جنين شناسي را با واقعيات مورد بررسي قرار داد؟
بنا به توصيه قرآن: «فاسئلوا أهل الذكر ان كنتم لا تعلمون». [6] (از آنان كه مي‌دانند [و تخصص دارند] بپرسيد)، آنها از يكي از متخصصين جهاني در جنين شناسي بنام «كيد مور»(کیت مور)، استاد دانشگاه تورنتو كانادا و صاحب تأليفات متعدد در اين باره دعوت كردند و به او گفتند: اين تمامي آياتي است كه قرآن، كتاب آسماني ما، در مورد رشته شما بيان داشته است. از شما مي‌خواهيم كه آنها را با واقعيات جنين‌شناسي (كه از راه ميكروسكوپ) به‌دست آمده و ساير تجربيات و آزمايش‌ها را مورد بررسي قرار دهيد و به ما بگوييد كه اين آيات تا چه اندازه با واقعيت‌هاي جنين‌شناسي منطبق است.
كيدمور ابتدا با بهت و حيرت گفت: چگونه ممكن است محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) 1400 سال قبل، جنين و مراحل آن را توصيف كند؛ كاري كه دانشمندان تا سي سال قبل نتوانسته‌اند؟ اما پس از بررسي آيات، حيرتش تبديل به شگفتي و تحسين گشت و آن‌قدر تحت تأثير آيات جنين شناسي قرآن قرار گرفت كه تصميم گرفت كتاب جنين شناسي خود را با آيات قرآن و احاديث نبوي تكميل كند.
وي در چاپ بعدي كتابش به‌نام «قبل از آنكه ما زاده شويم» در بخش مربوط به تاريخچة جنين‌شناسي، موادي را افزود كه در چاپ اول نبود؛ زيرا آنچه او در قرآن يافت، جلوتر از زمان آن بود. [7]
دكتر كيد. ل. مور يافته‌هاي خود را از قرآن كه همگي مطابق با واقع و آزمايش‌هاي علمي بود و يا برايش تازگي داشت به كتابش «انسان رشد كننده» افزود و چاپ دوم آن‌را به‌نام "The Deveioping Human" و چاپ سوم آن‌را با مقدمه‌اي از يكي از علماي اسلام به‌نام شيخ عبدالمجيد الزنداني، منتشر كرد.
و آن‌گاه تحت عنوان: «الانسان النامي مع زيادات اسلامية» به زبان عربي ترجمه و چاپ شد. انتشار اين كتاب جهان پزشكي را شگفت زده كرد به‌طوري‌كه براي توضيحات بيشتر، او را سه بار به مصاحبه تلويزيوني فرا خواندند.
دكتر گري ميلر جريان ديدار و گفت‌وگوي تلويزيونيش با دكتر كيدمور را چنين گزارش مي‌دهد: «من از ديدار و گفت‌وگو با دكتر كيدمور در يك برنامة تلويزيوني بسيار لذت بردم،‌ او كه يافته‌هايش را با اسلايد نمايش مي‌داد، يادآور شد كه برخي از چيزهايي كه قرآن راجع به رشد جنين انسان بيان كرده. تا سي سال پيش ناشناخته بود بويژه توصيف قرآن از جنين به علقه (زالو و شبه لخته خون)، [8] براي او جديد بود اما وقتي او آن‌را بررسي كرد، دريافت كه اين مطلب درست است و آن‌را به كتابش افزود. او مي‌گفت: «من قبل از اين هرگز به اين نكته فكر نكرده بودم».
او به بخش جانور شناسي رفت و به مطالعه وبررسي زالو پرداخت.
وقتي فهميد كه زالو دقيقاً شبيه جنين است، تصميم گرفت دو تصوير از آن‌ها را در كتابش درج كند.
دكتر گري ميلر مي‌افزايد: اگرچه مثال فوق از اطلاعات تحقيقاتي انسان كه در قرآن آمده مربوط به يك غير مسلمان است، اما به همان اندازه معتبر است چرا كه اين شخص (دكتر كيدمور) از كساني است كه در جنين شناسي خبره و صاحب نظرند. [9]
در سال 1982 كتاب كيدمور كه با معارف جديد از قرآن تجديد چاپ شده بود، جايزه بهترين كتاب پزشكي را دريافت كرد. اين كتاب به هشت زبان ترجمه و به عنوان كتاب درسي جنين شناسي مورد استفاده قرار گرفت. دكتر مور در هشتمين كنفرانس پزشكي (1981) عربستان اظهار داشت:
« جاي بسي خوشحالي است كه بتوانم سهمي در روشن ساختن آيات قرآن در مورد تكامل انسان داشته باشم. براي من كاملاً روشن است كه اين گفته‌ها از جانب خداوند براي حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرستاده شده است. زيرا تقريباً تمامي اين علوم تا قرن‌ها بعد كشف نشده بود و براي من قطعي است كه حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) حتماً پيامبر خداست».[10]
پروفسور كيدمور مطالبي را كه از قرآن و حديث نبوي فرا گرفته بود به كتاب خود افزود و با آنها كتاب خود را تكميل كرد و آن‌گاه از يكي از علماي حوزه و دانشگاه يمن بنام عبدالمجيد الزنداني خواست كه مقدمه‌اي بر كتابش بنويسد و چاپ سوم كتابش را با اين اضافات اسلامي به انگليسي و عربي چاپ كرد، و مايه شگفتي دانشمندان اروپا گرديد و در سال 1982 جايزه بهترين كتاب پزشكي را به‌خود اختصاص داد.
رئيس پيشين انجمن كالبدشناسي كانادا و نيز رئيس آناتومي باليني امريكا كه از طرف انجمن آناتومي كانادا مفتخر به دريافت جايزه معتبر j.C.B  گرديد و نيز در سال 1994 از طرف انجمن آناتومي باليني به عضويت افتخاري درآمد. وي مي‌گويد: «من بسيار شگفت زده شدم هنگامي كه به صحت اظهارات پزشكي قرآن پي بردم كه در قرآن (هفتم ميلادي) مطرح كرده يعني زماني كه هنوز علم جنين شناسي به وجود نيامده بود».
وي در ادامه گفت: من از گذشتة با عظمت علمي مسلمانان در قرن دهم ميلادي مطلع بودم و مي‌دانستم كه خدمات ارزنده‌اي به علم پزشكي نموده‌اند ولي مطلب زيادي در مورد حقايق ديني و نيز ايده‌هاي علمي – پزشكي موجود در قرآن و احاديث نبوي نمي‌دانستم.
دكتر مور در كنفرانس قاهره در مقالة تحقيقي كه ارايه داد اظهار داشت: «مشخص نمودن صحت آيات قر‌آن كريم در ارتباط با رشد انسان بسيار براي من مسرت بخش بوده است. وي گفت: كه به وضوح براي من مشخص شده است كه چنين اظهار نظرهايي بايد از طرف خداي متعال باشد؛ زيرا قسمت اعظم اين سخنان تا قرن‌ها بعد مكشوف نشده و باقي ماند و اين نظر ثابت مي‌نمايد كه [حضرت] محمد (صلی الله علیه وآله) فرستاده خداوند است».
مراحل رشد جنين انسان پيچيده مي‌باشد و رشد آن دربرگيرنده نوعي فرآيند دايمي تغيير كه مي‌توان از مفاهيم و اصطلاحات ساده موجود در قرآن كريم و احاديث، در يك سيستم طبقه‌بندي شدة منظم استفاده كرد. اين سيستم پيشنهادي بسيار ساده و جامع است و با علم جديد جنين شناسي بسيار هماهنگ و هم خوان مي‌باشد.
بررسي‌ها و مطالعات متراكم درچهار ساله گذشته در مورد قرآن و احاديث اسلامي يك سيستم طبقه‌بندي شده منظمي را نشان داده است كه نمي‌تواند برگرفته شده از علم و دانش تجربي باشند.
كشفيات كيد. ال. مور از قرآن و حديث و تكميل كردن كتابش با آن و تشرفش به اسلام، موجب گرديد كه چندين پروفسور جنين شناس و غيره به قرآن روي آورند و مسلمان شوند و در سمينارهاي بعدي قرآن و علم شركت كنند.

من شخصاً نمي‌توانم بگويم كه اين تصادفي و شانس محض بوده است. زيرا تعداد مفاهيم و موضوعات علمي مطرح شده در قرآن زياد است؛ من اعتراف مي‌كنم كه اين مفاهيم ريشه در يك وحي الهي دارد و نمي‌تواند از منبعي غير از سرچشمه وحي گرفته شده باشد.
مقالات مرتبط:او پرفسور آناتومي و تولد نوزاد و سلامت كودك دانشگاه ماني توباي كانادا است. وي نويسنده بيش از 20 كتاب و 181 مقاله علمي است و كتاب مشتركي با پرفسور مور درباره جنين شناسي نوشته كه كتاب درسي در همه دانشگاه‌هاي دنياست و در سال 1991 م مفتخر به دريافت جايزه معتبر J.C.B گرديد.
او نيز تحت تأثير آيات جنين شناسي قرآن، مسلمان شد و براي اولين بار در بخش تاريخچة جنين شناسي كتاب بين المللي و درسيش، جنين شناسي قرآن را مطرح كرد و در مصاحبة خود اظهار داشت:
«به نظر من حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) يك شخص امي بود كه نه مي‌توانست بخواند و نه بنويسد، وي در هزار و چهارصد سال پيش نظريات علمي عمق‌داراي را مطرح مي‌كند كه بعداً به‌طور شگفت‌انگيزي همه آنها مورد تأييد علم تجربي قرار مي‌گيرد».
پروفسور تي. وي. ان پرساود به اتفاق پروفسور كيد مور براي اولين بار در كتاب جنين شناسي خود، جنين شناسي قرآن در قرن هفتم ميلادي را در تاريخچة اين علم مطرح كرد.[11]
او می گوید: من شخصاً نمي‌توانم بگويم كه اين تصادفي و شانس محض بوده است. زيرا تعداد مفاهيم و موضوعات علمي مطرح شده در قرآن زياد است و همان‌طور كه پرفسور كيد ال مور اشاره مي‌كند، من اعتراف مي‌كنم كه اين مفاهيم ريشه در يك وحي الهي دارد و نمي‌تواند از منبعي غير از سرچشمه وحي گرفته شده باشد.
يكي از احاديثي كه نظر پرساود را به‌خود جلب كرده، اين حديث نبوي است كه مي‌فرمايند:
اِذا مَرَّ بِالنُّطفةَ ثَنَتان وَ اَربَعُونَ لَيلَة بَعَث اللهُ مَلَيكَاً فَصَّورها، وَ خَلَق سَمْعَها وَ بَصَرَها وَ جِلدِهَا وَ لَحْمِهَا وَ عَظْمِها، ثُمّ قَالَ أذكرٌ أم أنْثَي؟ فَيَقضِي رَبّكَ مَا شَاءَ. [12]:
چون 42 شب بر نطفه بگذرد، خداوند فرشته‌اي را مي‌فرستد تا آن‌را به صورت آدمي درآورد و گوش و چشم و پوست و گوشت و استخوانش را بيافريند. سپس مي‌گويد: آيا پسر باشد يا دختر؟ و پروردگارت آنچه بخواهد مقرر مي‌دارد.
اگر به تصوير جنين 35 روزه بنگريم، صورت انساني در آن تشخيص نمي‌دهيم. تا اينكه جنين 42 روزه مي‌شود باز شكل انساني ندارد. اما در خلال هفته هفتم و بعد از 42 روز به‌كلي جنين تغيير شكل مي‌دهد و به صورت آدمي در مي‌آيد.
__________________________
پى‏ نوشت‏:

[1]ـ انبياء: 107
[2]ـ رعد: 7
[3]ـ انعام: 19
[4]ـ نساء: 166
[5]ـ نساء : 82
[6]ـ نحل: 43، انبياء: 7
[7]ـ گري ميلر، قرآن شگفت انگيز، فصلنامه پيام جاويدان سال سوم 1384، شماره 9، ص 116 – 117.
[8]ـ در سوره هاي حج: 5 و مؤمنون: 14 و غافر: 67
[9]ـ فصلنامه پيام جاويدان شماره 9، ص 117
[10]- می توانید کلیپ سخنرانی دکتر کیت مور را از این لینک ملاحظه کنید: کلیپ اعتراف دکتر کیت مور به اعجاز قرآن کریم
[11]ـ رجوع شود به مقدمة كتاب جنين شناسي كاربردي، كيدمور و پرساود
[12]ـ صحيح مسلم در باب القدر حديث 3 از ابن مسعود.

منبع:
جنین شناسی قرآن و مسلمان شدن چند پرفسور جنین شناس، حجت الاسلام دکتر بی آزار شيرازی

1 دیدگاه‌ها

mousavi در سه شنبه, ۰۹ دى, ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۲۲:۲۴
"ذلک الکتاب لا ریبَ فیه"؛ قرآن حرف نداره!

افزودن دیدگاه جدید