فضایل ائمه: امام عسگری (ع): ترس از خدا

۲۴ شهریور ۱۳۹۴ 0
 
از جمله صفات برجسته و بارز آن حضرت شدت بيم و ترس او از خداي - عز و جل - در کودکي بود، هر چند ممکن است خواننده، از مطالبي که در اين زمينه مطالعه مي‏کند شگفت‏ زده شود که چگونه امام هرگاه به هيزم و آتش مي‏نگريست از ترس خدا گريه مي‏کرد و سپس بيهوش مي‏شد در حالي که کودکي بيش نبود. البته اين حالت از اهل‏بيت عصمت و طهارت شگفت‏ آور نيست.  
شبلنجي از کتاب درة الاصداف نقل مي‏کند: «روزي بهلول، [امام عسکري] را - که کودکي بيش نبود - گريان ديد و ديگر کودکان مشغول بازي بودند. بهلول تصور کرد او در آرزوي داشتن وسايلي است که کودکان براي بازي در اختيار دارند، لذا بدو گفت: آيا دوست داري برايت وسيله‏ ي بازي بخرم؟ 
- اي کم خرد، ما براي بازي آفريده نشده ‏ايم!  
- پس براي چه آفريده شده ‏ايم؟  
- براي کسب دانش و عبادت.  
- اين را از کجا مي‏گويي؟  
- از فرموده ‏ي خداي متعال (أفحسبتم أنما خلقناکم عبثاً و أنکم الينا لا ترجعون) [1] ؛ (آيا مي‏پنداريد که شما را بيهوده آفريده ‏ايم و به سوي ما باز نخواهيد گشت؟).  بهلول از او خواست وي را پندي دهد. کودک با اشعاري او را پند داد و سپس از هوش رفت. آنگاه که به هوش آمد، بهلول به وي گفت: اين چه حالتي بود که بر تو رفت در حالي که تو کودکي بي‏گناه هستي؟  
فرمود: اي بهلول، بدان من با چشم خود ديدم مادرم آتشي را با هيزم‏هاي بزرگ برافروخت که بر فروزنده‏ي آنها هيزم‏هاي کوچک بود و من بيم آن دارم که از هيزم‏هاي کوچک جهنم باشم» [نور البصار،ص183 صواعق المحرقه،ص207] .  نيز در کتاب احقاق الحق به نقل از کتاب وسيلة المآل اشعاري را که شبلنجي ذکر نکرده، اضافه مي‏کند و مي‏گويد: «بهلول گفت: بدو گفتم: پسرکم، من تو را فرزانه‏ اي مي‏بينم. مرا پندي مختصر ده. وي اين اشعار را خواند:  
أري الدنيا تجهز بانطلاق‏ 
مشمرة علي قدم و ساق‏ 
- مي‏بينم دنيا با سرعت
مهياي گذشت و عبور شده است.
فلا الدنيا بباقية لحي‏ 
و لا حي علي الدنيا بباق‏ 
نه دنيا براي کسي باقي ماند
و نه کسي در دنيا جاودان خواهد ماند.  
کأن الموت و الحدثان فيها 
الي نفس الفتي فرسا سباق‏ 
گويي مرگ و پيش‏آمدهاي روزگار
چون دو اسب مسابقه‏اند که به سوي انسان مي‏تازند.
فيا مغرور بالدنيا رويداً 
و منها خذ لنفسک بالوثاق
- اي کسي که فريفته ‏ي دنيا شده ‏اي درنگ کن
و از آن براي خويشتن بهره ‏اي برگير. [احقاق الحق،ج12،ص473] . 

منبع: با خورشد سامرا،تحلیلی از زندگانی امام حسن عسگری علیه السلام ،محمد جواد طبرسی،دفتر تبلیغات اسلامی،1379،صص110-111.

کانال قرآن و حدیث را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید.
آپارات موسسه اهل البیت علیهم السلامکانال عکس نوشته قرآن و حدیث در اینستاگرام تلگرام قرآن و حدیثکانال قرآن و حدیث در ایتاکانال قرآن و حدیث در گپپیام رسان سروش _ کانال قرآن و حدیث