منوی اصلی

ادیان و فرق

آنتونی گاررارد نیوتن فلو

بزرگ ترین ملحد فلسفی جهان به خدا ایمان آورد

آنتونی فلو بیش از نیم قرن در جایگاه استادی فلسفه در دانشگاه‌های آکسفورد، آبِردین، کیل و ... در مباحث علمی، کتاب‌ها، سخنرانی‌ها و مقالات خود از بی‌خدایی دفاع می‌کرد...

اسلام در نهج البلاغه

اسلام در نهج البلاغه

امام علی علیه السلام: اسلام همان تسليم در برابر خدا است و تسليم همان باور كردن است و باور كردن همان تصديق است و تصديق همان اقرار است و اقرار همان انجام وظيفه است و انجام وظيفه همان عمل شايسته است.

جهان بینی

مقایسه کوتاه جهان بینی مادی وجهان بینی الهی

جهان ‏بينى، عبارت است از برداشت كلى نسبت به جهان و انسان؛ و هر انسانى، به ناچار داراى نوعى برداشت ونگرش از جهان است که در رفتار و زندگی او مؤثر است.

نگاهی به مسیحیّت و انجیل های چهارگانه

اناجیل کنونى نمى تواند کتاب آسمانى بوده باشد، زیرا اوّلاً بسیارى از مندرجات و محتویّات آنها دور از منطق و سست و بى اساس است. ثانیاً مندرجات آنها داراى تناقض و اختلاف است.

پرسش و پاسخ پیرامون جریان تکفیر

تکفیری ها، همیشه از شعار توحیدی برای مقاصد خود استفاده می کنند، ولی در عمل ذره ای به آن پایبند نیستند. در این مقاله چند پرسش در مورد تکفیر ها و جواب های آیت الله گرامی حفظه الله را می خوانید.

چهل حدیث شیعه

چهل حدیث شیعه

چهل حدیث شیعه

معرفی کتاب عمل الصالح در بیان ایمان و تقوی

معرفی کتاب عمل الصالح در بیان ایمان و تقوی

کتاب عمل الصالح در بیان ایمان و تقوی

کتاب سیاه و سفید: آشنایی با فرقه های مختلف  اسلامی و شناخت فرقه ی ناجیه

سیاه و سفید: آشنایی با فرقه های مختلف اسلامی و شناخت فرقه ی ناجیه

کتاب سیاه و سفید: آشنایی با فرقه های مختلف  اسلامی و شناخت فرقه ی ناجیه

 

کشیش شیعه شده آمریکایی: نام مبارک علی و محمد بارها در عهدین آمده است

کشیش شیعه شده آمریکایی: نام مبارک علی و محمد بارها در کتاب مقدس آمده است

اگر در ترجمه و تفسیر منظوم دکتر «توماس مک اِلوِین» از کتاب مقدس به زبان انگلیسی، نام «محمد» و «علی» را جست‌وجو کنید، ده­‌ها بار چشمتان به نام مبارک این دو محبوب خدا روشن خواهد شد. ...

یاری طلبی علی(ع) بعد از سقیفه

گروهي دور علي(ع) را گرفتند و خواستند تا با او بيعت کنند. حضرت علي(ع) به آنان فرمود: فردا صبح، با سرهاي تراشيده، همين جا حاضر شويد. اما، چون صبح شد، از آن عده، بجز سه نفر، کسي حاضر نشد

برخورد با علي(ع) پس از سقیفه

عمر گفت: آزاد نمي شوي مگر اين که بيعت کني. علي(ع) پاسخ داد: اي عمر، شيري را مي دوشي که نيمي از آن سهم تو خواهد بود.

حمله خانه حضرت زهرا(ع) و برخورد با متحصنان

عمر رو به خانه فاطمه(س) نهاد، در حالي که شعله اي از آتش در دست گرفته بود و تصميم داشت که، با آن، خانه را به آتش بکشد. چون فاطمه(س) به پشت در آمد، روي به عمر کرد و گفت: اي پسر خطّاب! آمده اي خانه ما را آتش بزني؟ عمر پاسخ داد: آري، مگر اين که با امَّت همراه شويد

نحوه برخورد دستگاه خلافت با مخالفان داخل مدينه

سعد در پاسخ فرستاده عمر گفت: با مردي از قريش بيعت نمي کنم. فرستاده، او را به مرگ تهديد کرد و گفت: اگر بيعت نکني تو را ميکشم. سعد جواب داد: حتي اگر قصد جانم را بکني!

نحوه برخورد دستگاه خلافت با مخالفان خارج از مدينه

مالک گفت: من مسلمانم و پاي پند اسلام. خالد به ضِرار گفت: گردنش را بزن. او نيز گردن مالک را زد. ساير مسلمانان را هم کشتند

نظر و داوری صحابه پيامبر درباره بيعت با ابوبکر

بني هاشم مشغول تجهيز پيکر پيامبر(ص) بودند که خبر بيعت با ابوبکر به آنان رسيد. فضل بن عبّاس از خانه بيرون آمد و گفت: اي گروه قريش، با اغفال و پرده پوشي، خلافت از آن شما نمي شود. سزاوار خلافت ماييم نه شما؛ ما و صاحب ما علي(ع) به خلافت سزاوارتر است از شما.

سقيفه به روايت تاريخ طبری

طايفه انصار پيکر رسول خدا(ص) را در ميان خانواده اش رها کردند تا آنان به تجهيز و دفنش بپردازند و خود در سقيفه بني ساعده گرد آمدند

سقيفه به روايت خليفه دوم

من از اين موقعيت استفاده کردم و - به ابوبکر گفتم که دستت را دراز کن تا با تو بيعت کنم. او هم دستش را پيش آورد و من با او بيعت کردم. پس از اين که از کار بيعت با ابوبکر فراغت يافتم، به سوي سعد بن عباده هجوم برديم

آیا اسلام امروز هم قابل اجراست؟ (از علامه طباطبایی)

اسلام دینی منطبق بر فطرت بشری است و فطرت از قلمرو تغییر و تحول به دور است .

نسخه نهایی نرم افزار اندروید «شیعه شناسی» که بر اساس مطالب پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی به روز رسانی می شود منتشر شد .

نرم افزاراندرویدی شیعه شناسی

نسخه نهایی نرم افزار اندروید «شیعه شناسی» که بر اساس مطالب پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی به روز رسانی می شود منتشر شد .

حدیث درباره فرقه ها

فرقه ها از نظر احادیث

امام على عليه السلام: اين امّت هفتاد و سه فرقه خواهد شد. سوگند به آن كه جانم در دست اوست، همه اين فرقه ها گمراهند، مگر كسى كه از من پيروى كند و از شيعيان من باشد.

پزشک جوان مسیحی در حرم امام رضا علیه السلام شیعه شد

پزشک جوان مسیحی در حرم امام رضا علیه السلام شیعه شد

بانوی تازه مسلمان انگیزه انتخاب دین مبین اسلام و مذهب تشیع را دستورالعمل‌های جامع این دین عنوان کرد و گفت: اسلام دین کاملی است که پاسخگوی تمامی نیازهای انسان است و دستورالعمل‌های جامعی برای خوب زیستن دارد.

عدل

چرا شیعه عدل را از اصول دین می شمارد؟

آیت الله العظمی مظاهری: عادل بودن خداوند به اين معنى است كه او بدون حكمت كارى انجام نمی دهد و بدون مصلحت امر و نهى نمی كند.

جن پرستی

و مردانى از انس به مردانى از جن پناه می بردند پس آنها (اجنّه) بر گناه و طغيان و ذلت اينان (انسان‏ها) می افزودند(سوره جن/6)

۱۰۰ سؤال از سلفیت: سؤال پنجم

سلفيت ؛ با اصول دين و فقه به مبارزه پرداخت

۱۰۰ سؤال از سلفیت: سؤال چهارم

آيا قحط الرجال است كه به ((اين تيميه)) پناه ببریم ؟!

 خانه حضرت زهرا

اسناد هجوم به خانه حضرت زهرا سلام الله علیها

۱۰۰ سؤال از سلفیت: سؤال سوم

چرا((عربستان)) علیه علمای اهل سنت فتنه انگیزی می کند ؟

زهرا

اقرار ابوبکر به هجوم به خانه فاطمه سلام الله علیها

تردیدی نیست که خلیفه دوم و همراهانش به دستور خلیفه اول به خانه فاطمه زهرا سلام الله علیها هجوم بردند و در خانه را به آتش کشیده و فرزند او را سقط نمودند. اما بسیاری از اهل سنت بخاطر احترامی که برای خلفا قائل هستند بر این مطلب سرپوش نهاده و با وجود مدارکی که در منابع خودشان وجود دارد آن را انکار می نمایند و سعی در خدشه دار کردن این مدارک دارند

تحقیقی در مورد مسيح علیه السلام و انجيل (از علامه طباطبائی)

آیا انجیل های چهارگانه موجود معتبرند؟

آیا تقیه از نظر اسلام جایز است؟

واجب بودن تقیّه در صورتى است که بدون فایده اى جان انسان به خطر بیفتد، در غیر این صورت، تقیه لازم نیست.

صفحه‌ها