منوی اصلی

امامت در قرآن

ابواب الله چه کسانی هستند؟

ابواب الله (دربهای وصال به الله) چه کسانی هستند؟

در قرآن شریف می فرماید: از دربها وارد خانه ها شوید. منظور از این دربها چیست؟

اهل بیت علیهم السلام در نگاه قرآن

اهل بیت علیهم السلام در نگاه قرآن

مصداق كامل و جامع آياتى كه در قرآن مجيد، ايمان و جهاد و اخلاص و يقين و اخلاق حسنه و عمل صالح و عبادت و صدق و وفا و كرم و سخا و... را مطرح مى كنند، اهل بيت (ع) هستند.

فضایل حضرت زهرا ( س ) در قرآن از منظر تفاسیر اهل سنت

از جمله مباحث مهم جهت روشن شدن حقائق مذهبی و تقریب مذاهب و نیز رفع بسیاری از توهمات ـ که چه بسا منشأ برخی از منازعات قومی در جهان اسلام است ـ بررسی جایگاه و فضائل اهلبیت(ع) است.

مباهله

روز مباهله و کنار کشیدن مسیحیان نجران

مسیحیان نجران اگر چه در گفتگو مغلوب استدلال رسول خدا (ص) شدند اما از پذیرش حق رویگردان شدند. چنین بود که رسول خدا (ص) به فرمان خدا آنها را به مباهله دعوت نمود.

گزیده ای از کتاب فرهنگ فاطمی مهدی نیلی پور

آیاتی از قرآن در شأن حضرت زهرا سلام الله علیها

آیاتی که در شان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نازل شده است به غیر از آیه تطهیر و آیه مباهله می توان به این آیات اشاره کرد:

محبت امام علی علیه السلام

محبت امام علی (ع) در قرآن و سنت

اهل بيت و خويشان پيغمبر مردمي هستند که گرد آلودگي نروند و دامني پاک و پاکيزه دارند، محبت و شيفتگي آنان جز اطاعت از حق و پيروي از فضايل نتيجه‏ اي نبخشد و دوستي آنان است که انسان را به اصل و حقیقت انسانی می رساند و موجب سعادت جاودان می شود.

سورۀ حمد در روایت معصومین علیهم السلام

در سورۀ حمد، با توجه به روایت های معصومین به گونه ای شیرین، رابطۀ کلامی بین خداوند و بنده اش ترسیم شده است.

حیات حقیقی در سایه اطاعت از انبیاء الهی

بر اساس آیات قرآن و روایات "قلب" انسان چشم و گوشی دارد که این ادراکات به وسیله آن محقق می شود. اگر چشم و گوش دل باز باشد قادر به ادراک حقیقت است و گرنه حقیقت را نخواهد دید. ...

تحریف قرآن، اتهام به شیعه

با وجود اینکه علمای بزرگ شیعه اتفاق نظر دارند که قرآن تحریف نشده است. عده ای از تفرقه اندازان اهل سنت، همسو با فرقۀ وهابیت، شیعه و علمای شیعی را طرفداران تحریف قرآن معرفی می‌کنند. ...

تفسیر سوره قدر

تفسير سوره قدر

مقصود از «ليلة» فاطمه عليها السلام است و منظور از «القدر» خداوند است، پس هر كه حق فاطمه را بشناسد، شب قدر را درك كرده است و ...

صراط مستقيم

اهل بيت صراط مستقيم هستند

آيات نورانى قرآن كريم انسانى را به عنوان امام و پيشوا معرفى مى نمايد كه در عرصه انديشه و تفكّر و در حالات روانى و اخلاقى و در مرحله عمل و كوشش ذرّه اى افراط و تفريط ندارد و در همه شؤون حيات، مُجرى فرمان هاى حق است.

امام حسین و قرآن : وارث همه فضيلت‏ها

حسین ابن علی علیه السلام چنان زیست که اگر تاریخ زندگیش را چون صفحاتی گرد هم آریم چیزی جز قرآن کریم فرا هم نیاید. در نوشتار پیش رو آیه ای از قرآن را در آیینه حیات او به نظاره می نشینیم

امام حسین و قرآن : اهل‏بيت، برگزيدگان الهى در قرآن

حسین ابن علی چنان زیست که اگر تاریخ زندگیش را چون صفحاتی گرد هم آریم چیزی جز قرآن کریم فرا هم نیاید. در نوشتار پیش رو آیه ای از قرآن را در آیینه حیات او به نظاره می نشینیم

اهل بیت علیهم السلام در آیه تطهیر

شیعه با استناد به متن آیه تطهیر و نیز روایات شأن نزول پیرامون آن، بر امامت و عصمت اهل بیت علیهم‌السلام و نیز اختصاص اهل ‌بیت به ‌خمسه طیبه استدلال ‌كرده است.

قرآن و شفاعت دشمنان اهل بیت علیهم السلام

در روایات فراوانی در منابع شیعه بر این امر تاکید شده است که دشمنان اهل بیت  و منکران حق و فضیلت ایشان در قیامت بهره ای از شفاعت شفیعان نخواهند داشت.  به عنوان نمونه رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:  (وَيْلٌ لِلْمُكَذِّبِينَ بِفَضْلِهِمْ مِنْ أُمَّتِي الْقَاطِعِينَ فِيهِمْ صِلَتِي لَا أَنَالَهُمُ اللَّهُ شَفَاعَتِي) وای بر کسانی از امتم که برتری ایشان را تکذیب کنند و پیوند ایشان با من را بگسلد. خدا شفاعت من را به این افراد نرساند (بحارالانوار، ج‏36، ص 269).                         

اندیشه های قرآنی امام صادق علیه السلام

امام صادق (علیه السلام) نکات کلیدی و مهمی دربارۀ قرآن بیان فرموده اند که در هر زمان می تواند راهگشا و کارساز باشد.